BBC;Los Angeles Times;Gyertyán Ervin;

2014-03-28 06:48:00

Közelkép - Robotújságírók

A címben nem robotoló újságírókról van szó, hanem valódi robotokról. A BBC híre szerint a Los Angeles Timesban egy földrengésről szóló tudósítást tettek közzé az online kiadásban, amit egy előre gyártott program alapján percek alatt készített el a gép, csak néhány konkrét adatot kellett betáplálni: a helyszínről és a földrengés erősségéről.

A BBC híre szerint más lapoknál készült ilyen robot-gyártotta cíkk a tőzsdéről, sőt: sporteseményekről is. Ilyenkor valószínűleg a csapatok, vagy versenyzők neveit és az eredmény kellett csak betáplálni, A programot a Los Angeles Timesnál természetesen egy újságíró gyártotta, de ki tudja hányat lehet a robotok belépésével elbocsátani.

Ott még talán nem tartunk, amiről korán eltávozott barátom, Gyertyán Ervin írt: a panel-filmkritikáról. Igaz, ezeket még nem robotok írták, hanem hús-vér újságírók, akik a korabeli megrendelők számára szállították – Gyertyán szavai szerint: már nem kisipari munkával, hanem futószalagon gyártva – a műbírálatokat. A távlatok azonban beláthatatlanok.

Most ne is beszéljünk a bűnügyi tudósításokról, a BBC szerint már ilyenek is készültek elektronikus program alapján. Ám képzeljük el, milyen óriási szerepe lehetne manapság nálunk, a választási csata véghajrájában. Csak a támogatandó párt és jelöltjeinek a névsorát kellene betáplálni és akár irodalmi idézetekkel és népi bölcsességekkel dúsított szövegeket lehetne közzé tenni.

Nem okozhat különösebb nehézséget publicisztikákat, tehát vélemény-újságírást sem generálni. A hús-vér újságírók is gyakorta kész véleményekkel állnak elő, a robot ennél még eredetibbeket is produkálhat. Aztán jöhetnek a robotszerkesztők.

Az ő programjukat a tulajdonosok, illetve az állami megbízottak hagynák jóvá. Nem ártana utánanézni: nem ilyen robotszerkesztők irányítják-e máris az egyes újságokat. Persze vigyázni kell, mert a külsejük emberformájú lehet, nem derül ki egyszerűen: ki robot és ki nem.