Műsormagazin;Lendvai Ildikó;kiárusítás;

2014-03-29 07:12:00

Magyarország, olcsón

Az árleszállításnak, a szezonvégi kiárusításoknak örülni szoktunk. Mint a legtöbb nő, én a turkálókban is szeretek kincsvadászatot tartani az olcsó cuccok között, kikapva egy-egy szebb darabot. De arra nem számítottam, hogy a kormányzati szezon végén a miniszterelnök az országot árusítja ki és a magyar munkaerő árát szállítja le. Pedig szaud-arábiai útján a II. Magyar-Arab Gazdasági Fórumon éppen ezt tette. Azzal kínálgatta a saját portékájának tekintett magyar munkaerőt, hogy ez hihetetlenül alacsony áron kapható, és a befektetők feje sem kell, hogy túlságosan fájjon alkalmazottaik jogai miatt. Mintha a tíz millió magyart, közülük legalábbis a munkaképeseket, bedobta volna egy nagy turkálóba: tessék, tessék! Alkalmi vétel! Remek áru, és nevetségesen olcsó!

De idézzük a kormányportált: "A kormányfő a mintegy 250 résztvevő előtt Magyarország előnyei közé sorolta földrajzi elhelyezkedését, fejlett logisztikai hálózatát, a jól kiépített autópályákat, a minőségéhez képest meglepően olcsó munkaerőt...  Valamint azt is, hogy a munka törvénykönyve rendkívül rugalmas, csakúgy, mint a szakképzés." Ha jól meggondolom, ebből egyetlen dolog a jelenlegi kormány érdeme: a munkavállalók jogfosztása. Ezt jelentik "a meglepően olcsó munkaerő", a munkaadóknak egyoldalúan kedvező jogszabályok, a "rugalmas", értsd: szétvert szakképzés. Földrajzi elhelyezkedésünk a honfoglalóknak köszönhető, az autópályák pedig az előző kormányok idején épültek Orbánék állandó kritikai össztüzében. Nincs a világon még egy kormány, amelyik a bérek és a jogi védelem elégtelenségét ne szégyenkezve, piruló arccal, hanem éppen hogy dicsekedve adná elő. Méghozzá az emberi erőforrásokért felelős miniszter kíséretében.

Azt kell mondanom: ezúttal igaz volt a miniszterelnök minden szava. Az adójóváírás megszüntetése, az egykulcsos adó, a műszakpótlék csökkentése, a minimálbérnél is alacsonyabb közmunkás-bérek a magyar munkavállalók többségének jövedelmét alacsonyan tartották. A kormány azzal a tervvel is eljátszadozott, hogy az ország egyes vidékein a minimálbér még a törvényben előírtnál is kevesebb lehessen. Persze, van jól megfizetett munkaerő is - na, azt nem is kínáljuk az araboknak. Garancsi István cégei hetente kerestek egy milliárdot azzal, hogy az MVM által behozott olcsó gázzal off shore cégeken át seftelhettek. A felcsúti Mészáros Lőrinc, aki pár év alatt egyszerű gázszerelőből lett az ország száz leggazdagabb emberének egyike, egymaga több osztalékot tudott kivenni cégéből, mint az összes ott dolgozó jövedelme. Van, akinek a szellemi munkáját is jól honorálják: a Századvég 4,9 milliárdos megbízás-csomaghoz jutott a kormánytól. Ebből még akkor is szépen maradhatott, ha bőségesen fizettek Zuschlagnak a lapjuk által kiadott és reklámozott könyvéért és annak a fél várost beborító plakátjaiért.

Igaz az is, amit a miniszterelnök a Munka Törvénykönyv "rugalmasságáról" mondott. A dolgozónak és az érdekeit képviselő szakszervezeteknek egyre kevesebb, a főnöknek egyre több joga van. Minden eddiginél könnyebb valakit kirúgni - akár egy sms-ben is megtehető. Túlmunkát viszont többet lehet megkövetelni, és sikerült az Európai Unióban a legalacsonyabb szintre: 3 hónapra csökkenteni a munkanélküli ellátás időtartamát. A szakmunkás-képzés és a szakiskolák lezüllesztése, a közismereti tárgyak tanításának szinte teljes likvidálása csak fokozza a munkavállaló kiszolgáltatottságát. Megfelelő alapképzés, általános műveltség, olykor elfogadható szövegértés híján ugyan hogyan tudná átképezni magát, ha erre kényszerítené az élet?

Nem tudom, hogy ez zene volt-e az arab befektetők füleinek, vagy inkább elriasztotta őket. Orbán mindenesetre megpróbált rálicitálni a a szaud-arábiai viszonyokra, és még azoknál is kevesebb joggal rendelkező alkalmazottakat ígérni. Nem lehetett könnyű dolga. Szaud-Arábia ugyan nem szegény ország, jól megél az olajkincsből, de még a XX. században is létezett a rabszolgaság intézménye. A jogokat amúgy is sajátosan értelmezik. Itt aztán igazán abszolút monarchia van, a király egyben kormányfő és vallási vezető is, jogszabályok nem korlátozzák. A pártok be vannak tiltva, és általános választások se nagyon vannak. Rijádban például harminc éven át egyszerűen nem tartottak helyhatósági választást egészen 2005-ig. A felnőttek több, mint harmada analfabéta, általános tankötelezettség nincs. A képzésnek és a munkaügyi jogszabályoknak ezzel a "rugalmasságával" szeretné felvenni a versenyt Orbán. Első lépésként mindjárt megígérte, hogy szeptembertől az eddigi 250 helyett hatszor annyi, 1500 szaud-arábiai hallgató tanulhat a magyar felsőoktatásban. Ami egyébként nagyon helyes, és szerencsére van is hely a magyar egyetemeken, ahova itthonról a szegényebbek már úgysem mernek jelentkezni.
"Magyarország a Nyugat kapuja Kelet felől nézve" - dicsérte szép országát a magyar miniszterelnök. Ha így folytatjuk, félő, hogy tényleg már csak kelet felől nézvést tűnünk úgy, mintha a nyugathoz tartoznánk. Igaz, a keletről jövőknek fillérekbe kerül a kapupénz.