Mellár Tamás;piacgazdaság;HBLF;

2014-03-28 17:05:00

Mellár: A szocializmusban jobban működött a piacgazdaság, mint most

  A magyar gazdaság egyenlőre nem találja a "gyorsító sávot" - ez derült ki azon a kerekasztal beszélgetésen, amelyet a Hungarian Bussiness Leaders Fórumon rendeztek.

Törékeny a magyar gazdasági növekedés, mert nem történt meg a szerkezeti váltás, maradt a gazdaság duális szerkezete és a régi államháztartási struktúra, de eközben elmaradt a munkaerőpiac valódi átalakítása is - állapította meg Mellár Tamás közgazdászprofesszor. Lehangoló áttekintése szerint a potenciális növekedés továbbra is a 0-1 százalékos sávban maradt. Eközben az MNB szép csendben feladta az inflációs célkövetés politikáját, a jelenlegi, 2,6 százalékos alapkamat ugyanis a gyakorlatban negatív reálkamatot jelent a 2,8 százalékos maginflációval együtt - mondta Mellár Tamás, aki megjegyezte, hogy nem szocialista beállítottságú, nem is fog az MSZP-re szavazni, de a szocializmusban rendezettebb gazdasági viszonyok uralkodtak, mint a jelenlegi Fidesz-kormányzás alatt.

A Magyarországgal foglalkozó londoni elemzők ugyanakkor a konferencián optimista hangot ütöttek meg, Megjegyezték nem kell sietnie Magyarországnak az eurózónába, az MNB monetáris politikájának igazi tesztje pedig csak most következik. A világ helyzete sokkal jobban néz ki, több az optimizmus a fejlődő piacok kapcsán, mint fél vagy egy évvel ezelőtt - fogalmazott Timothy Ash, a Standard Bank vezető elemzője, aki elismerte, hogy "jó brit euroszkeptikusként" ő is hiába temette korábban az eurót. Európa kezd fellendülni, idén és jövőre 1,5-2 százalék GDP-bővülés várható, de még óriásiak a kihívások. A fejlett piacok sokkal egészségesebben néznek ki, innen nem éri fenyegetés a feltörekvőket.

Nem mondhatjuk, hogy új feltörekvő piaci válság előtt állunk, de vannak olyan országok, amelyek nem végeztek el elég reformot - Törökország és Dél-Afrika ide tartozik, Magyarország nem. Fenyegető tényező viszont az európai nacionalizmus - vélte Ash, aki szerint Nagy-Britanniának is vannak kihívásai ezen a téren, elég csak a skót függetlenségi törekvésekre, a brit függetlenségi pártra gondolni. Az ukrajnai orosz intervenció nem csak Magyarországra, teljes Európára nagy hatással lehet.