kiállítás;festőművész;A38 hajó;Zámbó István;Albert Einstein Bizottság;

2014-03-31 07:49:00

Szentendrei szürreál

Pöttyös labdák, befőttes üvegek, piros lábasok, valamint arctalan emberek lepték el az A38 hajó kiállítótermét. Persze csak képletesen, az említett tárgyak, figurák ef. Zámbó István festőművész alkotásain szerepelnek.

A szentendrei művésznek a napokban nyílt meg a Múlt paplan jövő párnával című kiállítása a budai alsó rakparton horgonyzó állóhajó kiállítóterében. Ef. Zámbó (vagy ahogy az ismerősei nevezik: Öcsi) a szentendrei művészeti élet megkerülhetetlen alakja, a nyolcvanas évekbeli Albert Einstein Bizottság oszlopos tagja, aki egyaránt utazik szobrászatban, zenében, performance-ban és festészetben is. De legfőképp barátságos ember, igazi életművész.

A szürrealizmus mellett a humor is elengedhetetlen része ef. Zámbó művészetének. Erről tanúskodnak a színekben úszó képek címei is, melyek beszédesek, de korántsem egyértelműek: Muzikális király tankkal, Szőrös szentmaci tartós emlékkel vagy a Száraz halpuszi locsolókannával.

A kiállítást megnyitó Balázs Csaba műgyűjtő elmesélte, hogy ef. Zámbó Rembrandtot idéző Tulp doktor parafrázisán azért vizsgál az orvos házakat, mert a szentendrei alkotó elmondása szerint az illető "háziorvos".

A kiállítás egy sajátos ef. Zámbói univerzumba kalauzol, ahol a férfi nő kapcsolata, a házasság, a halál vagy maga a nőiség kerül előtérbe. A kiállítás fő képén, az Egy felhőről lépett a földre című alkotáson például egy búzamezőben álló nagykeblű, arc nélküli nőt láthatunk, aki mellett egy hatalmas, piros körmű ujj mered az égbe, melyből további ujjak nőnek ki. Akit érdekel a megfejtés, a művésszel kell konzultánlnia.

A megnyitón a zene se maradt ki a programból, Öcsi barátokból verbuvált együttese, a Happy Dead Band (Boldog Halott Banda) húzta a nótát, hogy szürreálisba hajló dalaikkal bódítsák a közönséget. Aki lemaradt, még pótolhat: a kiállítást záró napon, április 6-án a zenés csapat az A38 koncerttermében is megmutatja mit tud. 

És hogy miért Múlt paplan jövő párnával a kiállítás címe? Ef. Zámbó egyszerű magyarázata szerint azért, mert "a múlt a paplan, a jövő meg a párna".