Idén is az Uránia Nemzeti Filmszínházban, az Örökmozgóban, a Toldi moziban, a Puskin moziban és az A38 hajón várja a közönséget a Titanic, melynek programja minden eddiginél frissebbnek és színesebbnek ígérkezik. Elsőként John Michael McDonagh filmje, a sötét humorú Kálvária című angol-ír dráma kerül a vászonra, melyben a főszereplő Brendan Gleeson élete eddigi egyik legjobb alakítását nyújtja.
Az Amerikai függetlenek szekcióban öt film fut majd, melyek közül a legizgalmasabb talán a Jobb angyalok (The BetterAngels), amely Abraham Lincoln gyermekkorát mutatja be. Érdekesség, hogy A. J. Edwards első rendezésének producere Terrence Malick. Ugyancsak öt filmet kínál a Világkörüli út blokk, köztük van A bűn érintése (Touch of Skin) is. A kortárs kínai film kiemelkedő alakja, Jia Zhangkea tavaly Cannes-ban elnyerte érte a legjobb forgatókönyv díját. A film négy megtörtént esetet dolgoz fel, a bosszúba torkolló boldogtalanságról.
Az Európai történetek szekció hat alkotása közül az egyik legkiemelkedőbb a vadonatúj politikai szatíra, a francia Jacky a nők országában (Jacky au royaume des filles), melynek főszereplője Charlotte Gainsbourg. A szíriai származású francia képregényszerző-rendező, Riad Sattouf abszurd humorának már a Rotterdami Filmfesztiválon nagy siker volt. Az öt filmet felsorakoztató Filmdokk-ban öt dokumentumfilm szerepel.
A legmegrázóbb Kambodzsa Oscar-jelölt alkotása, A hiányzó kép (The Missing Picture), melyben RithyPanh rekonstruálja a Vörös Khmer rémuralmát, az 1975 és 1979 között több mint 2 millió ember lemészárlását Kambodzsában. A Zene mindenkinek válogatás nyolc filmje több évtizedet fog át a hatvanas évektől napjainkig. A Sötét oldal szekció öt darabja között van Ben Wheatley angol kultrendező műve, az angol polgárháború idején játszódó Valahol Angliában (A Fieldin England). A horror producere, Andy Starke – aki a zsűri egyik tagja is – a fesztivál vendége lesz. A zsűri másik tagja Santa Lingeviciute, a vilniuszi filmfesztivál művészeti igazgatója, a zsűri elnöke pedig Szász János.
A Titanicon idén kilenc film – köztük hat elsőfilmes alkotás - versenyez majd a Hullámtörők-díjért. A hosszú út hazafelé (The Long Way Home) és a Viktoria rendezője, a török Alphan Eşeli és a bolgár Maya Vitkova személyesen is jelen lesz filmjük vetítésén.
A 2014-es Titanic sem marad magyar bemutatók nélkül: itt debütál Novák Erik új, fekete humorral vegyített akció-thrillerje, a Fekete leves. Az Egy portugál apáca levelei című nagyfilm előtt látható lesz Szabó Simon Tamperében díjat nyert rövidfilmje. A Fal, illetve a Lovak és emberek kísérő filmjeként Bucsi Réka (a Berlinálé versenyprogramjában debütált) készült animációs műve, a Symphony no. 42 látható. Jancsó Miklósra az Örökmozgóban a MANDA segítségével egy különleges válogatással emlékezik a fesztivál.
Az idei fesztivál újdonsága, hogy április 11-én, pénteken 17 órakor az Uránia emeleti kávézójában Coming Soon címmel kerekasztal-beszélgetést tartanak a filmes felsőoktatási képzés helyzetéről és lehetőségeiről az intézmények képviselőivel. A résztvevők: Almási Tamás (SZFE), Bollók Csaba (EKF), Kepes András (BKF), Liszka Tamás (BKF), Salamon András (SZFE, ELTE, BKF), Szirtes János (MOME), Vajdovich Györgyi (ELTE), a moderátor: Gyenge Zsolt.
Jim Jarmusch filmjével búcsúzik a Titanic: Tilda Swinton főszereplésével a Halhatatlan szeretők című vámpíros film zárja a fesztivált