könyvkiadók;államosítás;

- Könyvkiadók sorát kebelezné be az állam

A héten az állam titokban megvette az Apáczai Kiadó és Könyvterjesztő Kft.-t, hivatkozik meg nem nevezett, de több forrásból megerősített információjára a Népszabadság. 

A lap úgy tudja, a hírt a választások után szerették volna nyilvánosságra hozni. Az ügyben megkeresték a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-t, ahol azt válaszolták: az állam „jelenleg is több párhuzamos akvizíciós tárgyalást folytat, amely tárgyalások kimeneteléről a törvényi előírásoknak megfelelően, rendszeresen tájékoztatja a sajtó útján a közvéleményt”.

A napilap szerint a kiadó megvételéhez szükséges pénzt egy határozattal már előteremtette a kormány március 20-án. A kiadó áron alul kelhetett el, de az Apáczai szempontjából ez még így is nagy szerencse, hiszen ha nem vették volna meg, a többi kiadóhoz hasonlóan vélhetően óriási veszteséggel lett volna kénytelen bezárni, azok után, hogy az állam kisajátította a tankönyvkiadás piacát.

Várhatóan hasonló sors vár majd a többi kiadóra is. Hiszen a tankönyvrendeléseket az iskoláknak április végéig le kell adniuk, ilyen rövid idő alatt pedig a tankönyvfejlesztéssel megbízott Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet nem lesz képes minden évfolyamra tankönyveket készíteni.

Állítólag a Nemzedékek Tudása Tankönyvkiadó lesz a következő: a napilap úgy tudja, itt még tartanak a tárgyalások az állam és a kiadó vezetői között.

Nagy-Britanniában Nigel Farage, az euroszkeptikus UKIP vezetője nyerte az Európáról szóló, s a BBC által sugárzott televíziós vitát az Európai Unió mellett kampányoló liberális demokrata vezetővel, Nick Cleggel szemben.