nyári tábor;Klik;

A szülők számára a legfontosabb, hogy csemetéjüket biztonságban tudják FOTÓ: EUROPRESS/THINKSTOCK

- Mibe kerül a nyári szünet?

Az idén másfél hónappal a szokásosnál korábban, már március elején megkezdődött a jelentkezési roham a nyári táborokba. Nem véletlen a sietség: a legjobb és még megfizethető helyek gyorsan betelnek. A hagyományos napközis táboroknak, úgy tűnik nincs gazdájuk, s bár megszervezésüket törvény utalja a települési önkormányzatok hatáskörébe, pénz hiányában többnyire nem foglalkoznak velük. 

A nyári vakáció rohamos közeledtével mind több családban időszerűvé válik a kérdés: hol töltse a szünidőt a gyerek, lehetőleg olyan helyen, amelynek költségei elviselhetőek. A döntésben segíthet a taborfigyelo.hu weboldal, ahol csaknem négyszáz nyári tábor közül lehet választani. Tóth Béla a honlap vezetője lapunk érdeklődésére elmondta: a piac mintegy negyven százalékáról tudnak információt közölni. A honlapon harminc kategóriába sorolták a kínálatot, hogy a szülők és gyermekeik könnyebben tudjanak eligazodni, leírásokat, turnusbeosztásokat, képeket közölnek. Az érdeklődők online, ingyenesen jelentkezhetnek, s a táboroztatóktól is csak minimális technikai költséget kérnek, hogy felkerülhessenek a honlapra.

Mibe kerül a nyár? - ez a kérdés meghatározó a választásban. A honlapon akad már akár heti tízezer forintért lefoglalható "alvós" vagy napközis tábor is, de a jelentkezéssel érdemes igyekezni, hiszen az olcsó helyek telnek be a leggyorsabban.
A honlap adatai szerint egyébként az idén a táborszervezők fele nem tervezi az árak emelését, a másik fele is legfeljebb az inflációt követi, a többség most is kínál öt-tíz százalékos testvérkedvezményt is. A gyerekek 40-60 százaléka visszatérő táborlakó.

A piaci alapon működő nyári táborok mellett érdemes érdeklődni az iskolai napközis táborok után is, amelyek évtizedeken át segítettek a gyermekek elhelyezésében. Bár ezek sem ingyenesek, de mindenképpen olcsóbbak. Igaz, az már nehezen meghatározható, hogy valójában, ki is a napközis táborok gazdája.

A köznevelési intézmények tevékenységének irányítására, ellenőrzésére 2012 szeptemberében létrehozott Klebelsberg Intézmény-fenntartó Központnak (KLIK) nem feladata napközis táborok szervezése, és ezzel nem foglalkozik a köznevelési törvény sem - mondják a KLIK-nél. A gyermekek napközbeni felügyeletének megoldása az önkormányzatok dolga, bár a KLIK, ha kérik, segít az infrastrukturális háttér megteremtésében, a pedagógus-felügyelet megszervezésében. Az a pedagógus viszont, aki saját döntése alapján feladatot vállal, csak a nyári szabadsága terhére teheti meg, vgy csak túlórában vállalhatná a nyári napközikben a munkát, hiszen a szabadságot nekik is ki kell adni, a túlórákra viszont nincs forrás. Előírás az is, hogy programokat kell szervezni a gyerekeknek, de erre sincs keret, így a gyakorlatban marad az egyszerű felügyelet.

A táborok megszervezése, üzemeltetése ezek szerint tehát a települési önkormányzatok dolga, csak éppen pénz nem jut rájuk.
"A nyári iskolai napközi megszervezése nem kötelező önkormányzati feladat. A települések csak az iskola épületének a fenntartói, a pedagógusok, az oktatás már a KLIK-hez tartoznak" - mondta érdeklődésünkre Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke, a Somogy megyei Tab polgármestere. "Városunkban a tanév végétől augusztus 1-jéig működött az elmúlt években az iskolai napközi, mivel a település legnagyobb munkáltatója, a Flectronics akkor állt le, és adta ki a szabadságot a dolgozóinak.

Megoldás az lenne, ha a KLIK szembenézne a helyzettel, és kezébe venné a nyári iskolai napközik, sőt a nyári táborok szervezését is. Sajnos, még mindig nem tudjuk, milyen igény lesz a napközikre Tabon" - hangsúlyozta a TÖOSZ elnöke. Voltak olyan általunk megkeresett önkormányzatok, iskolák is, ahol egyáltalán nincs igény a nyári napközire, és tábort sem szerveznek a településeken.

Czuppon István, a Baptista Szeretetszolgálat által fenntartott velencei általános iskola igazgatója lapunknak elmondta: bár a nyári napközire náluk évek óta nincs igény, az önkormányzat az elmúlt években az iskola 320 diákjának szervezett Balatonlellén egyhetes tábort. Emellett hatvan gyerek ingyenesen vehet részt egy egyhetes, ingyenes angol nyelvi táborban.

Az M4-es metró átadásával a VIII. kerületi Keleti pályaudvar Kerepesi út felőli fizető parkolójának funkciója megváltozott: a területen megszűnt a nyilvános parkolás, helyette trolivégállomás, valamint taxik és MÁV-gépkocsik számára fenntartott várakozóhelyek kerültek kialakításra. Parkolni a pályaudvar Thököly út felőli oldalán lehet - figyelmeztet honlapján a BKK.