választás;külföldi magyar;

2014-04-07 07:05:00

Sokan hosszú utat is vállaltak a voksolásért

Rendben zajlott a szavazás a külföldi magyar képviseleteken - legalábbis erről számoltak be a külképviseleti választási irodák elnökei. A külföldön élő szavazók közül nem volt mindenki elégedett. Washingtonból, Torontóból, Londonból és Berlinből is jöttek olyan hírek, hogy többen nem tudtak szavazni. Volt, aki igazolta, hogy e-mailben visszajelzést kapott a külképviseleti névjegyzékbe történt felvételéről, de a helyszínen nem találták a nevét a listán, és azt már nem is vehették fel.

New Yorkban nem engedtek szavazni egy nőt azért, mert amerikai jogosítványával és magyar lakcímkártyájával igazolta magát. A határozatban, amit a külföldi névjegyzékbe vételről kapott, benne volt, hogy érvényes magyar útlevélre, személyi igazolványra, jogosítványra lesz szüksége.

Azért próbálta meg mégis, mert szerinte erre törvény adta joga van, ha amerikai okmánnyal tudja igazolni magát. Halmai Gábor alkotmányjogász sietett a segítségére, aki megerősítette a szavazó álláspontját. Halmai szerint a törvény nem mondja ki, hogy milyen okmánnyal kell igazolnia magát a szavazónak, csak azt, hogy igazolnia kell. Kijelentette: az útmutató leszűkíti az állampolgárok törvényben rögzített lehetőségeit.

Az MSZP szerint több, Londonban regisztrált magyar választópolgár sem tudott élni szavazati jogával, mivel nem szerepeltek a választói névjegyzékben. A hiba a választási informatikai rendszer problémájára utal - írták -, mivel e polgárok korábban megkapták az értesítést arról, hogy felvették őket a szavazóköri névjegyzékbe.

Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda vezetője kijelentette: megvizsgálták a panaszokat, és kiderült, hogy az egyik választó az adatainak a kiadását tiltotta meg, ezt tévesztette össze a külképviseleti névjegyzékbe vételi kérelemmel, a másik pedig akadálymentes szavazókört kért a külképviseleti szavazás helyett. Ezek a választók ezért nem szerepelhettek a névjegyzékben. A harmadik választópolgár szerepelt a névjegyzékben, és mivel korábban elkérték tőle a telefonszámát, vissza tudták hívni, hogy szavazhasson.

A Népszava kommentelője azt jelezte, hogy Németországba "nem érkeztek meg a szavazólapok így több ezren lemaradtak a szavazásról". Brüsszelben négy évvel ezelőtt 547-en szavaztak, most összesen 1839-en jelezték, hogy a magyar nagykövetségen voksolnának. Az Euronews-nak nyiltkozó választó elmondta, Németországból jött, Luxemburgban dolgozik. A szavazás legalább egy tank benzinbe, körülbelül 40-50 euróba kerül neki, és rámegy az egész vasárnapja. Bosszantja - mondta -, hogy magyarországi lakcímmel nem szavazhat levélben, míg a frissen állampolgárságot kapott külhoni magyarok megtehetik ezt. "Ez volt az utolsó csepp a pohárban, amiért úgy döntöttem, mégis szavazok."

Párizsban viszont rossz helyre küldték az embereket. Korábban arról tájékoztatták a szavazásra jelentkezőket, hogy a nagykövetségen lesz a voksolás. De a helyszínt időközben megváltoztatták, áttették a konzulátusra, ám erről nem midenkit értesítettek. "Ez eléggé elrontotta napomat, mivel a két hely nincs közel egymáshoz, és egyébként is csak kikéredzkedtem a munkahelyemről szavazni" - írta egy olvasó Párizsból.

Izraelből hatan jelezték, hogy megróbáltak szavazni a Tel Aviv-i követségen, de a hatból három név nem volt a szavazói névjegyzékben, annak ellenére, hogy mindannyian megkapták a visszaigazoló email-t. A követség munkatársai nem tudtak segíteni, a névjegyzékben nem szereplő nevekkel nem tudtak mit kezdeni - írta az index egyik olvasója.

Kínában volt, akinek a harmadik leggyorsabb kínai gyorsvonattal is 8,5 órás utat kellett megtennie, hogy szavazhasson a lakóhelyétől 1600 kilométerre lévő kijelölt helyen. "Vissza már repülni fogunk" - írta a szavazó. Egy másik indexes olvasó úgy fogalmazott: mindenki jogosan felháborodott azon, hogy miért kellett ennyire megnehezíteni a külföldön dolgozó magyarok szavazását. Ő egy "isten háta mögötti ázsiai országban" dolgozik.

Csütörtök este onnan repült a fővárosba, pénteken aztán átrepült a szomszéd ország fővárosába, ott van a magyar nagykövetség. A szavazás a 30 nap szabadságból kettőt vett el, plusz négy repülőjegyet vett, és két éjszakát szállodában töltött. Mindez körülbelül 400 euróba (123 200 forint) került.