Folyamatosan nő az esélye az orosz csapatok kelet-ukrajnai beavatkozásának. Az oroszbarát erők ugyanis mindent megtesznek azért, hogy kiprovokálják Moszkva beavatkozását a Krím után ebben a régióban is. Olekszandr Turcsinov ideiglenes ukrán elnök szerint a speciális orosz egységek megkezdték a második manőverüket Ukrajna területén.
Az első a Krím elfoglalása volt. Úgy vélte, a "szeparatista erőket az orosz titkosszolgálat irányítja". Hozzátette, az elszakadást akarók fegyvert is ragadtak, s maguk mögött tudhatják az ukrajnai határnál összevont orosz erők támogatását. Arszen Avakov ideiglenes belügyminiszter Viktor Janukovics leváltott elnököt és Vlagyimir Putyin orosz államfőt sejti a szeparatista megmozdulások mögött.
Arszenyij Jacenyuk ukrán kormányfő szerint a kelet-ukrajnai események azt mutatják, hogy Moszkva destabilizálni akarja az országot. "Ukrajna felosztásának forgatókönyvét az Orosz Föderációban írták" - vélekedett. Az orosz csapatok az ukrán határszakasztól 30 kilométerre állomásoznak. A katonák számát a NATO 40 ezerre becsüli.
A növekvő feszültséget mutatja, hogy az oroszbarát donyeckiek május 11-re referendumot tűztek ki. Ennek - egyelőre legalábbis - nem az Oroszországhoz való csatlakozás a célja, hanem az önálló "Donyecki Népköztársaságot" akarják létrehozni. A referendum kezdeményezői azt is közölték, ha a kijevi kormányzat meg akarja akadályozni őket a referendum megtartásában, "kénytelenek lesznek" Moszkva segítéségét kérni.
A donyecki regionális hivatal épülete körül tegnap az oroszbarát tüntetők barikádokat emeltek. Előző nap elfoglalták a hivatalt, összehívták a regionális tanács ülését - közölte az Unian ukrán hírügynökség. Egy a Youtube-ra felkerült felvétel szerint a tanácskozáson döntést hoztak a "Donyecki Népköztársaság" megalakításáról. Az ukrán hatóságok büntetőeljárást kezdeményeztek a szeparatista akció végrehajtói ellen.
A menetrend tehát hasonló, mint a Krímen volt. A félszigeten ugyanis először a regionális parlament döntött a függetlenség mellett, majd népszavazást írtak ki az Oroszországhoz való csatlakozásról.
A Tizden.ua hírportál azt állítja, hogy a donyecki szeparatisták fellépését Ukrajna leggazdagabb embere, Rinat Ahmetov irányítja a háttérből. Ez azért lenne meglepő, mert Ahmetov előzőleg kiállt Ukrajna területi szuverenitása mellett.
Harkivban mintegy száz maszkot viselő személy támadt az ukrán zászlókat lengetőkre. Könnyen áttörték a rendőrkordont, majd botokkal ütlegelték a kijevi kormány támogatóit. Szemtanúk robbanásokról is beszámoltak.
Ugyanebben a városban az oroszbarát erők olyan sátorvárost akarnak kialakítani, mint februárban a Majdan téren a Janukovics leváltását követelő erők. A területi hivatal épületét egy időre elfoglalták az oroszbarát tüntetők, s kitűzték az orosz zászlót. Később az ukrán rendőrség visszafoglalta az épületet.
Az ukrán speciális erők Luhanszkban 15 személyt vettek őrizetbe. A vádak szerint április 10-én puccsot akartak végrehajtani, s pánikot akartak kelteni a lakosság körében. Hivatalos közlések szerint 300 gépfegyvert, gránátvetőket és tankelhárító fegyvereket találtak náluk. Turistáknak adták ki magukat, s állítólag telefonfelvételek is bizonyítják, mire készültek.
A Janukovics-fémjelezte Régiók Pártja egy korábbi képviselője szerint a megbuktatott elnök családja fejenként 500 dollárt fizetett a "puccsistáknak".