választás;Orbán;

2014-04-08 12:59:00

Orbán újabb négy éve nem jó hír sem Magyarország, sem Európa számára

A magyar demokráciát félti a választások után a nemzetközi sajtó Prágától New Yorkig.

Orbán Viktorral az élen Magyarország Putyin nyomdokain halad - írta a magyarországi választásokról a Mladá Fronta Dnes című cseh liberális lap keddi kommentárjában.A cikkíró úgy látja: a magyar választás szabad volt, de távolról sem korrekt. "Magyarországon ugyanis megszűnt a politikai pártok szabad versengésének egyik alapfeltétele, a szabad sajtó” Lubos Palata, a lap külpolitikai szerkesztője Kis autokrácia című kommentárjában úgy fogalmaz, hogy „az, ami ma Magyarországon van, nem totalitárius rendszer, még orosz stílusban sem, de már nem is teljes demokrácia. És Orbán most további négy évig kormányozni fog az előző időszakhoz hasonló erővel. Ez nem jó hír. Sem Magyarország, sem Európa számára".

A magyar szélsőjobboldal előretöréséről ír több cseh lap.  Hospodárské Noviny című gazdasági és politikai napilap arra hívja fel a figyelmet, hogy a Jobbik olyan nagy támogatást kapott a választáson, amelynél nagyobbat a populista szélsőjobboldal csak Svájcban kapott.   A Jobbik megerősödésére mutatott rá jegyzetében az E15 című gazdasági napilap is. "Ha a Fidesz meg akarja állítani a Jobbik további erősödését, és nem akarja elveszíteni saját szavazóit, akkor a jövőben közelednie kell majd a radikálisok politikájához" - véli a szerző.

Orbán Viktor marad Magyarország erős és vitatott embere - írta kedden közölt budapesti tudósításában a La Libre Belgique, Belgium második legnagyobb példányszámú francia nyelvű napilapja. Corentin Léotard, a lap tudósítója elkeseredett ellenzéki szavazókat szólaltat meg, akik egyrészt kételkednek abban, hogy  a következő négy évben Magyarországon tudnának élni, másrészt arról számolnak be, hogy a Fidesz mindent központosított, pénz tekintetében és a médiában is hozzá került az előny. Hozzáteszi ugyanakkor: senki sem gondolhatta komolyan, hogy a baloldali pártszövetség győzhet. A lap felhívja a figyelmet arra is, hogy 2010-hez képest a Fidesz most úgy juthat "szupertöbbséghez", hogy a 2,7 millióval szemben 2014-ben csak 2,1 millió szavazatot kapott.

A brit Financial Times  európai kiadása kedden a "gulyásrevansista" nagy győzelméről ír. A szerkesztőségi cikk kiemeli, hogy Magyarország "lázító" miniszterelnöke földcsuszamlásszerű győzelmet aratott. A lap szerint a Fidesz az elmúlt négy évben a külhoniaknak adott állampolgársággal "magáévá tette Nagy Magyarország ügyét", és néha még a trianoni határokat is megkérdőjelezni látszott. Az FT megállapítja: az Orbán-kormány eddig etatista gazdaságpolitikát folytatott, és igény szerint beavatkozott a piac működésébe, hogy megbüntesse azokat, akiket antiszociálisnak ítélt. A tekintélyes gazdasági és politikai lap szerint a kormányfő a "nyers többség erejével erőltette át az alkotmánymódosításokat, amelyek veszélybe sodorják az igazságszolgáltatás, a média és a vallás szabadságát, és mindezt nem egy modern államférfi, hanem sokkal inkább egy kelet-európai erős ember éles retorikai stílusával tette".

A The Wall Street Journal (WSJ)  európai kiadásának keddi számában megjelent szerkesztőségi kommentár szerint a még mindig botladozó gazdaságú Magyarország, szomszédságában egy emelkedő Oroszországgal nem fog felvirágzani, ha olyan ideológiákhoz támolyog vissza, amelyek az ország katasztrofális huszadik századát alakították. Az amerikai lap a választások kapcsán az elmúlt négy évre visszatekintve megállapította, hogy Orbán beásta pártját a hatalomba, erőteljesen nacionalista irányvonalat követett, államosította a 14 milliárd dolláros magánnyugdíjalapot, ismételt kísérleteket tett a központi bank politika alá rendelésére, és olyan médiatörvényt fogadott el, amely lehetővé teszi a Fidesz által irányított kormányzat számára, hogy súlyos bírságokat szabjon ki egyebek közt "kiegyensúlyozatlan hírszolgáltatásért".  

 A Libération francia baloldali lap szerint Orbán Viktor olyan diadalmas győzelmet aratott, amelyről az európai vezetők csak álmodoznak: másodszorra valószínűleg kétharmados többsége lesz a parlamentben. A diadal ugyanakkor a lap szerint részben azzal magyarázható, hogy a választási rendszert a "populista jobboldali és nacionalista" Fidesznek kedvező módon teljesen átalakították. A választókerületek újrarajzolása, az egyfordulós rendszer, valamint az európai demokráciákban példátlan győzteskompenzáció olyan eszközök, amelyekkel a szakértők többsége szerint Orbán pártja nyerte volna a korábbi választásokat is - írta a szerző.

Florence La Bruyere szerint Orbán továbbra is a legnépszerűbb magyar politikus és a jobboldali választók számára karizmatikus vezető. A populista intézkedések, az adó- és a rezsicsökkentés nagyban hozzájárultak a Fidesz vezetőjének újraválasztásához . Ezenkívül patrióta húrokat pengetve a jobboldal vezére a bankokkal és Európával szemben a nemzet védelmezőjeként lép fel. „A  látszatdemokráciában a szavazógyárként működött parlament 850 törvényt fogadott el: a szövegeket péntek este terjesztették be, hétfőn megszavazták és kedden kihirdették. Orbán a putyini útra tévedt, elnyomta az intézményrendszert és az olyan hatalmi ellensúlyokat, mint a média, az igazságszolgáltatás, de még a gazdaságot és a kulturális életet is”  – írta a Libération.