jegybank;

- Tukmálják a jegybank olcsó nhp-s hitelét

Szinte kétségbeesetten próbálják lazítani a jegybank növekedési hitelprogramjának (nhp) feltételeit, feltehetően azért, mert a kedvezményes konstrukció, amelytől a gazdasági növekedés megerősödését várják, a tervezettnél sokkal kevésbé fogy. Bár a Magyar Nemzeti Bank (MNB) nemrég sikerjelentést tett közzé, amely szerint "eddig összesen mintegy 800 milliárd forint hitelt helyeztek ki", a számok mögé nézve az látszik, hogy az nhp első szakaszában a 750 milliárdos keretből elfogyott 701 milliárd, a tavaly októberben indult második szakasz 2000 milliárdjából viszont ezek szerint eddig csupán 100 milliárd forint körüli összeg, vagyis 5 százalék.

A kis- és közepes méretű vállalkozások (kkv-k) által a kereskedelmi bankoknál maximálisan 2,5 százalékos kamattal igényelhető konstrukcióval az első szakaszban leginkább korábbi - forint- vagy deviza- - hiteleket váltottak ki, az nhp2 eredeti célja viszont már az új beruházások finanszírozása volt. Vagy lett volna. A csekély érdeklődés miatt már idén januártól módosítottak a feltételeken: az őstermelők és a családi gazdálkodók is felvehetik, a hitel maximuma 3 milliárdról 10 milliárd forintra emelkedett, és a lízingcégeket is bevonják a programba.

Most újabb lazítást jelentett be az MNB. A forgóeszközhitelek maximális futamideje május 1-től 1 évről 3 évre emelkedik. A faktoringra is kiterjesztik az nhp-t június 1-jén. A jegybank szerint így azon ügyfelek is finanszírozáshoz juthatnak, amelyek megfelelő biztosítékok hiányában nem részesülhetnek forgóeszközhitelből, ugyanakkor jó kockázati besorolású vevőkörük van.
A kkv-k számára a továbbértékesítési célú kereskedelmiingatlan-vásárlás mellett lehetővé válik kereskedelmi ingatlanok bérbeadási célú megvásárlásának refinanszírozása is azokban az esetekben, ha az nem teljesítő vagy felmondott hitelhez kapcsolódik. Az NHP e módosítása a hitelintézetek portfóliótisztításának elősegítését célozza - írja az MNB.

Az eddigieken (és néhány más, kisebb módosításon kívül) az MNB az év végéig tartó szerződéskötési időszakon túl további fél évet biztosít a beruházási hitelek esetében azok 2014 vége után fennmaradó részének lehívására.

A fiatalabb korosztálynak "nincs ideje" orvoshoz menni, a 36 és 55 év közöttiek ötöde soha nem megy szakemberhez, ha megbetegszik, az idősebbek túlnyomó része is csak akkor, ha a panaszok súlyosbodnak. Vannak, akik feleslegesnek tartják az orvosi konzultációt, többen az interneten néznek utána betegségüknek, és házi praktikákkal, természetes gyógymódokkal próbálkoznak.