főváros;Mazsihisz;német megszállási emlékmű;

2014-04-09 22:11:00

Újabb bontás az emlékműnél

Minden este lebontják a munkások által épített kordont a '44-es német megszállási emlékművet ellenző tüntetők - legalábbis kedden és szerdán is ez történt a Szabadság téren. Emiatt egyelőre nem kezdték el a vitatott szoborcsoport előkészítő munkáit, melyek megindításával Orbán Viktor és kormánya becsapta a Mazsihiszt, hiszen korábban még tárgyalást ígért erről húsvét utánra a kormányfő. Az MSZP helyi népszavazással akadályozná meg az emlékmű építését.

Amit felhúznak nappal, azt lerombolják este - ez megy már két napja a budapesti Szabadság téren, bár egyelőre még nem a kormány által erőltetett '44-es német megszállási emlékműről van szó, csak a tervezett szoborcsoport helyét körbekerítő kordonokról.

A Fidesz győzelmét hozó választás után két nappal megkezdett építkezés azonnal több száz fős tiltakozó demonstrációt vonzott a helyzínre, miután a lépés jelezte, hogy Orbán Viktor és kormánya megszegte a februárban a Mazsihisznek tett ígéretét, miszerint a szobrot ellenző szervezettel a választás és a húsvéti ünnepek után tárgyalnak a kérdésről. Noha még nem volt egyeztetés, a Kormányzati Információs Központ is elismerte, hogy építkeznek, hiszen a kormányhatározat szerint május 31-ig el kell készülnie az emlékműnek - nem mintha ennek bármi jelentősége lenne, vagy ne lehetne bármikor újra módosítani a határidőt.

A Szabadság téren kedd este összegyűlt mintegy 300 tüntető - köztük a Liberálisok, a DK, az Együtt-PM és az MSZP politikusai, szimpatizánsai, közéleti személyiségek - lebontotta az építők által emelt kordont. A DK elnökségi tagja, Kerék-Bárczy Szabolcs akkor elmondta, hogy a kormány a döntéssel a szélsőjobbnak tesz gesztust, míg Horváth Csaba, az MSZP alelnöke úgy vélte, a "szégyenteljes náci emlékmű" szándéka a szimbolikus erőfitogtatás. Popper Gábor, a Liberálisok ügyvivője hozzátette: ez a lépés is jelzi, hogy a következő négy évben arra kell felkészülni, hogy "a Fidesz azt csinálhat velünk, amit akar, ha hagyjuk". Karácsony Gergely, az Együtt-PM politikusa pedig jelezte, az emlékmű "elhazudja a múltunkat". A demonstrációt a rendőrség filmezte, de nem avatkozott közbe.

A kedd események szerda este megismétlődtek: napközben az építők a kordont visszaállították, ám azt a kora estére ismét nagy számban összegyűlt tiltakozók újra lebontották. A helyszínen Niedermüller Péter, a DK alelnöke és a szocialista Horváth Csaba ismét kijelentette: nem engedik fölépíteni az emlékművet. Niedermüller szerint ugyanis a szobor "azt hazudja, hogy a holokauszt mások bűne, a németeké, a fasisztáké, letagadja, hogy mindannyiunk szégyene". Horváth arról beszélt, hogy Orbán hadat üzent az igazságnak és a történelemnek. "Úgy tűnik, az új éra ott folytatja, ahol abbahagyta. Mindenkin átgázol, aki mást gondol; a vezér akaratán kívül senki akarata nem számít, hiába szólaltak fel történészek és képzőművészek a szobor terve és mondanivalója ellen, az építkezés folyik" - állapította meg.

Megszólalt az ügyben Rétvári Bence, a közigazgatási tárca államtitkára is, és arra szólította fel a "szélsőbal- és a szélsőjobboldal" politikusait, hogy fejezzék be "az utcai agressziót és a gyűlöletkeltést". A kormánypárti politikus arra nem tért ki, hogy a tiltakozók közül kiket sorolna a szélsőbal- illetve a szélsőjobb oldalra. Azt sem magyarázta meg, mire gondolt, amikor felszólított, hogy tartsák tiszteletben a választók döntését és akaratát, hiszen a választókat senki nem kérdezte meg a szoborról, de a kormány még azon szervezetek véleményét sem kérte ki, akiket közvetlenül érintene a lépés: a szobor tervéről a szilveszteri Magyar Közlönyből értesült mindenki.

Az MSZP eközben bejelentette, helyi népszavazást kezdeményez az V. kerületben azért, hogy az önkormányzat vonja vissza az emlékműhöz adott tulajdonosi hozzájárulást. Steiner Pál szocialista képviselő a helyszínen felszólította a kormányt, a népszavazási döntésig ne építse fel a szobrot. Ha ez mégis megtörténik, ám a belvárosi polgárok az emlékmű ellen voksolnak, akaratuknak a bíróság fog érvényt szerezni - jelentette ki. Megütközött a kormány hozzáállásán a Mazsihisz is, Heisler András elnök jelezte: "ha a miniszterelnök semmibe veszi saját ígéretét, akkor nincs tárgyalási alap”. Az ATV esti műsorában pedig megjegyezte, az emlékműhöz való makacs ragaszkodást eddig rá lehetett fogni a kampányra, szavazatszerzésre, de kétharmaddal már a Fidesz ezt "önmagáért" csinálja.

Visszaélés-gyanú miatt távozik Zoltai?

Nem nyilatkozott lapunknak szerdán Zoltai Gusztáv, a Mazsihisz ügyvezető igazgatója, akiről az atv.hu közölte, hogy a Mazsihisz vezetőségének szűk körű megbeszélését követően felajánlotta lemondását az 1991 óta betöltött posztjáról. SZerda este Heisler András elnök is elismerte Zoltai lemondását, de annak okait nem részletezte. A távozás hírét a Szombat című zsidó kulturális és politikai folyóirat hozta összefüggésbe azzal, hogy a napokban lezárult a Budapesti Zsidó Hitközség hónapok óta folyó átvilágítása, a külső cég által végzett ellenőrzés pedig állítólag érintette a korábbi temetői visszaélések ügyét, egy vitatott beruházást és a Nyári Zsidó Fesztivál gazdálkodását is.