Kaczynski;repülőgép-szerencsétlenség;Szmolenszk;

2014-04-10 10:31:00

Kizárták, hogy robbanás történt volna Kaczynski gépén

Ma négy éve, hogy egy katyni megemlékezésre tartva, az oroszországi Szmolenszknél lezuhant a lengyel elnöki különgép, fedélzetén Lech Kaczynski köztársasági elnökkel és a kíséretében lévő 95 emberrel. Kormánytagok, magasrangú katonák, egyházi vezetők veszítették életüket a tragédiában. Varsóban a negyedik évforduló előtt hivatalosan ismét igyekeztek cáfolni a továbbra is burjánzó összeesküvés-elméleteket.

A varsói katonai főügyész kizárta annak lehetőségét, hogy robbanás történt volna az elnöki gépen. Ireneusz Szelag ezredes hét eleji sajtóértekezletén mintegy 1300 oldalas dokumentációt mutatott be, a rendőrség törvényszéki laboratóriuma szakértőinek összefoglaló jelentését. Mint elmondta, a laboratórium több mint 700 mintát vizsgált meg, s semmiféle nyomát nem találta robbanóanyagnak a TU-154-es gép maradványain. „Szakértőink korlátlan hozzáférést kaptak a katasztrófa helyszínéhez, s a raktárhoz, ahol a roncs összegyűjtött darabjait tárolták” – emelte ki a katonai ügyész. Megerősítette, hogy sem a roncsokon, sem az áldozatok tetemén, sem a zuhanás helyszínén, sem az ott talált tárgyakon nem tudtak kimutatni robbanóanyag-maradványokat.

Máig nem hajlandó a hivatalos verziót elfogadni az elhunyt elnök ikertestvére, Jaroslaw Kaczynski, a konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) párt elnöke. Az ellenzéki párt helyettes vezetője, Antoni Macierewicz azonnal nyilatkozatban kérdőjelezte meg a törvényszéki szakértők megállapításait. Korábban az oroszországi vizsgálat eredményeit sem fogadták el. Kaczynskinak meggyőződése, hogy Putyin orosz elnök és Donald Tusk lengyel kormányfő takargatja a teljes igazságot. Macierewicz szerint elölről kellene kezdeni a nyomozást, s azt állította, új tények közzétételére készül.

Táplálja a találgatásokat, hogy Oroszország négy év elteltével sem adta át Lengyelországnak a gép fekete dobozait. A vizsgálat hivatalosan továbbra sem zárult le. Valószínűsítik, hogy a rossz időjárás, a kivilágítatlan repülőtér, a pilóta hibája, az irányítótorony elégtelen információi, a lengyel elnök környezetéből a pilótára gyakorolt nyomás (időben oda akartak érni a katyni megemlékezésre) egyaránt hozzájárulhatott a tragédiához.