Megírtuk: azzal, hogy a parlamenti választás után mindössze két nappal, kedden a munkások hozzáláttak a munkaterület elkerítéséhez, és a terep előkészítéséhez a Szabadság téren, Orbán Viktor és kormánya másodszor verte át a Mazsihiszt ez ügyben. Először azzal, hogy februárban a miniszterelnök a más mellett éppen a tervezett '44-es emlékművel szembeni aggályaiknak hangot adó szervezetnek késve - a választási kampányt vélhetően tudatosan bevárva - írt válaszlevelében elodázta az egyeztetést a Mazsihisszel, miközben csupán politikai érdeke miatt a választások utánra halasztotta az avatást. Akkor jelent meg a Magyar Közlönyben másodszor az emlékművel kapcsolatos döntés: az átadás május 31-re történő halasztásáról szóló. Másodszor pedig most, a munkálatok megkezdésekor, hiszen a választás és a húsvéti ünnepek utánra ígért egyeztetést be sem várva kezdtek bele a megvalósításba.
A Szabadság téren eközben csütörtök reggelre ismét felállították a munkások a kordont, amit ma este várhatóan ismét elbontanak a tiltakozók. Ez megy két napja: amit felhúznak nappal, azt lerombolják este. A munkaterületet határoló kerítést kedden és szerdán is elbontotta több száz tiltakozó - köztük a Liberálisok, a DK, az Együtt-PM és az MSZP politikusai, szimpatizánsai, közéleti személyiségek -, hogy így fejezzék ki tiltakozásukat. Megütközött a kormány hozzáállásán a Mazsihisz is. Heisler András elnök jelezte: "ha a miniszterelnök semmibe veszi saját ígéretét, akkor nincs tárgyalási alap". Hozzátette, az emlékműhöz való makacs ragaszkodást eddig rá lehetett fogni a kampányra, szavazatszerzésre, de kétharmaddal már a Fidesz ezt szerinte "önmagáért" csinálja. Szerdán bejelentette lemondását Zoltai Gusztáv, a Mazsihisz ügyvezető igazgatója: hivatalosan az emlékmű körüli botrány viselte meg holokauszt-túlélőként az ügyvezetői posztot 1991 óta betöltő Zoltait, de a Szombat című zsidó kulturális és politikai folyóirat szerint lépése összefügghet a a Budapesti Zsidó Hitközség hónapok óta folyó, a napokban lezárult átvilágításával.
A bruttó mintegy 270 millió forintba kerülő emlékmű csaknem 20 tonnát nyomna, így nagyobb teherbírásúra kell átépíteni a Szabadság tér alatti mélygarázs támfalát, nehogy a szobor súlya alatt beszakadjon a födém. A tervdokumentációból kiderül, hogy a Lipót Garázs jelenlegi támfalát le kell bontani és megerősítve - 60 centivel magasabbra - újjá kell építeni, hogy elbírja a szoborkompozíciót. Erre utalnak a téren kedden megkezdett munkálatok is, hiszen a munkások eltávolították a mélygarázs támfalának díszkő-borítását, vélhetően azért, hogy megerősítsék és megemeljék a támfalat. Ismert, az emlékmű Párkányi Raab Péter munkája: a 46 éves szobrász formázott már köztérre Wass Albertet és Trianon-emlékművet is. Ezúttal alkotása két fő elemének Gábriel arkangyalt és a birodalmi sast képzelte el: az alakok egy 13 oszlopból álló, hét méter magas kapuzatban állnak, jelentésük pedig: "a Harmadik birodalom, illetve az azt megjelenítő náci szimbólum, a birodalmi sas (...) bekebelezi Magyarországot, hogy megbéklyózza, gúzsba kösse lakosait".