csalás;Magyar Kereskedelmi Nyilvántartási Intézet;

2014-04-11 07:20:00

Pénzt próbálnak kicsalni a cégektől

Ügyes, de egyszerű csalásba kezdett egy vállalkozás. A Magyar Kereskedelmi Nyilvántartási Intézet (MKNI) levelet küldött ki cégeknek, amely egyrészt olyan, mintha valami hivatalos dologról lenne szó, másrészt olyan, mintha minden kft.-nek kkt.-nek, bt.-nek kötelező lenne befizetnie 24 ezer forintot az „intézet” számlájára április 18-ig. (Közzétételidíj-fizetési kötelezettségről beszélnek például.) 

Többeknek a levélről azonnal a kötelező kamarai regisztrációs díj jutott eszébe. A vállalkozók között általános az a vélemény, hogy azt is kötelező ugyan befizetni, de nem jár érte semmi.

Az MKNI levele második oldalának apró betűs részéből kiderül, hogy szó sincs kötelezettségről, hanem valamiféle reklámszolgáltatást rendel meg az, aki fizet a cégnek. Konkrétan egy honalpon lévő cégadatbázisba lehet bekerülni. Alighanem a hivatalosság látszatát igyekeznek kelteni a cég elnevezésén és a levél jogásznyelven írt szövegén kívül azzal is, hogy a levélen látható logó a magyar címerre hajaz, bár hármas halom és kettős kereszt helyett egy szélkakas található rajta.

Már csak azért sem érdemes befizetni a 24 ezer forintot, mert ezzel a levél szerint valóban létrejön a szerződés a felek között egy évre, és akkor fél év múlva újra esedékes a 24 ezer forint. Sőt, a következő évekre is meghosszabbodik a jogviszony, ha a hirdető nem mondja föl. Felmondani viszont csak "a felmondásokat intéző munkatárs" nevére címzett ajánlott levélben lehet, persze a munkatárs nevét nem adják meg. A szerződés egyébként is meglehetősen egyoldalú, az MKNI lényegében semmit sem vállal, viszont mindenféle felelősséget kizár.

Feltehetően sok cég kapta meg a levelet, mert tegnap délután több internetes portál is írt az esetről. Az "intézet" mögött valójában egy ugyanolyan nevű kft. áll, a magadott bankszámlaszám az Index.hu szerint szintén a cégé. A cégadatokból pedig kiderül, hogy a kft.-t tavaly alapították, félmillió forintos tőkével, tulajdonosa és egyetlen tagja Lupse Péter. A levélből egyértelműnek látszik, hogy a cég valamiféle kötelező befizetésnek igyekszik feltüntetni üzleti ajánlatát, az akció tehát csalásnak látszik.

A büntetőeljárási törvény szövege szerint "A nyomozás az ügyésznek vagy a nyomozó hatóságnak hivatali hatáskörében, valamint a nyomozó hatóság tagjának hivatali minőségében tudomására jutott adatok alapján vagy feljelentésre indul meg." Ennek a rendelkezésnek többféle értelmezése szokásos, van, aki szerint, ha sok újság, honlap megír valamit, akkor a rendőrségnek tudnia kell erről, így adott esetben nyomozást kellene indítania. Más értelmezés szerint viszont a rendőrség nem köteles újságot olvasni, így nem kell nyomoznia - magyarázta a Népszava kérdésére Nehéz-Posony Márton ügyvéd. Ha azonban valaki feljelentést tesz, természetesen már egyértelmű a helyzet.