Bank;veszteség;bankadó;

2014-04-11 11:40:00

Veszteségesek a magyar bankok

Tavaly a nyolc magyar nagybank 162 milliárd forintos veszteséget szenvedett el 110 milliárd forint bankadó befizetése mellett. Négy banknak javult, négynek pedig romlott a teljesítménye - derül ki a portfolio.hu gyűjtéséből. Egyesek meghazudtolták a zord működési környezetet, mások a korábbiaknál is jobban szenvedtek. Annyi biztos, hogy az új devizahiteles mentőcsomagot silány pénzügyi állapotban várják bankjaink.

A nyolc magyarországi nagybank közül utolsóként a Budapest Bank is közzétette éves eredményszámait, így összevethetővé váltak a hitelintézetek adatai. A magyar bankszektor egésze az MNB magyar számviteli szabályok (MSZSZ) szerinti "hivatalos" adatai alapján tavaly már nyereséges volt, a nemzetközi (IFRS) szerinti számok azonban ennek az ellenkezőjét mutatják: a nyolc nagybank összességében még veszteségesebb lett. Az eltérésben nagy a szerepe az MKB speciális tőkeemelésének, amely a magyar számviteli szabályok szerinti eredményt felfelé torzította.

A nyolc nagybankból tavaly az előző évhez hasonlóan 4 volt csak nyereséges. Közülük az OTP és a Budapest Bank növelte nyereségét, a K&H és az UniCredit eredménye viszont csökkent - elsősorban a korábbinál szigorúbb céltartalékolás miatt. A veszteséges bankok megoszlása ugyanilyen: a Raiffeisen és a CIB csökkentette veszteségét, az Erste és az MKB viszont növelte azt. A legnyereségesebb az OTP, a legveszteségesebb pedig a CIB maradt 2012-höz hasonlóan. A rossz eredményekben fontos szerepe volt a nagybankok által összesen 110 milliárd forint értékben befizetett bankadónak és az összesen (UniCredit nélkül) 422 milliárd forintnyi céltartalék-képzésnek (hitelezési veszteségnek). E két tényező nélkül csak az MKB lett volna veszteséges - írja a gazdasági portál.