A vezetékes víz csaknem két és fél millió embert veszélyeztet a belvárosban. Az ellenőrök az elmúlt két napban 118 mikrogramm és 200 mikrogramm közötti mennyiséget találtak egy liter vízben, míg az országos szabvány szerint a megengedett felső határ 10 mikrogramm - közölte a helyi környezetvédelmi iroda.
Lancsou vízellátásáért egy francia-kínai vegyes vállalat, a Veolia Water a felelős. A szennyeződésre az ő méréseik alapján derült fény. A szakemberek azt valószínűsítik, hogy a benzol vegyi hulladékokból került a vízrendszerbe, de egyelőre nem kívántak gyanús üzemet megnevezni. Cáfolták, hogy a víz eredeti forrása, a várost átszelő Sárga folyó lenne szennyezett.
A lancsoui lakosok a hírek hallatán pánikszerűen rohanták meg az üzleteket palackos vízért, amelyből mindenki annyit vásárolt, "amennyit csak bírt". A helyszíni beszámolók szerint a későn érkezők az üres polcoknál várták az utánpótlást. A benzol színtelen, gyúlékony, édeskés illatú, rákkeltő vegyi anyag, amelyet műanyagok gyártásához használnak. Erősen mérgező.
Nem először van baj a csapvízzel Lancsouban. Március elején arra panaszkodtak a helyiek, hogy furcsa szaga van a víznek. Mint kiderült, ammónia került bele, de a hatóságok állítása szerint mértéke még az engedélyezett határon belül volt.
Korábban közreadott vizsgálati eredmények szerint Kína talajvizeinek mintegy 90 százaléka valamilyen mértékben szennyezett, 60 százalékuk súlyosan. Egy másik, 118 nagyváros adatait összegző jelentés szerint a városi talajvízkészlet 64 százaléka súlyosan terhelt, és mindössze 3 százaléka számít tisztának. Szintén hivatalosan úgy becsülik, hogy 18 ezer körül lehet azoknak a vegyi üzemeknek a száma, amelyek szennyezik a talajvizet.