rendőrség;tiltakozás;megszállási emlékmű;kordonbontás;

2014-04-11 21:14:00

Kriminalizálják a megszállási emlékmű ellen tiltakozókat

Negyedszer is elbontották a Szabadság téren a tervezett emlékmű építésénél felhúzott kordont. Mivel néhányan a készülő szobor vasbeton alapozását is megbontották, a rendőrök közbeavatkoztak: kiemelték őket, igazoltatták, és vélhetően rongálás miatt indítanak eljárást. Ahogy azok ellen már meg is tették, akik a kordont borító nejlonra festékszóróval tiltakozó üzeneteket festettek: volt, akit már rabosították "falfirka bűncselekmény" miatt, és megkapta gyanúsítotti idézését lapunk karikaturistája is, amiért Orbán-fejet rajzolt.

Folytatódott az utóbbi napokban már menetrendszerűvé vált kordonbontás a Szabadság téren, de pénteken a kormány által erőszakolt '44-es német megszállási emlékmű ellen tiltakozók továbbmentek. Nemcsak a tervezett emlékmű építése körül felhúzott kordont bontották el - a héten negyedszerre, miután másnap reggelre a munkások mindig visszaállították -, hanem a tiltakozó akció szervezőinek kifejezett kérése ellenére megbontották a készülő szobor vasbeton alapozását is.

A mindennapos kordonbontást eddig tétlenül szemlélő rendőrök viszont emiatt már közbeavatkoztak: kiemelték a tömegből és igazoltatták őket, majd vélhetően rongálás miatt indítanak ellenük eljárást.

A rendőrök keményebb fellépését jelzi az is, hogy már kriminalizálják azokat a tiltakozókat is, akik festékszóróval üzeneteket fújtak a kordont borító nejlonra. Így tett például délelőtt Magyar Fruzsina dramaturg - Magyar Bálint testvére és Mécs Imre felesége - is.

A szobor elleni tiltakozás egyik szervezője, Magyar Fruzsina azt fújta a nejlonhálóra: "Itt és sehol máshol náci szobor nem épül". Egy holokauszt-túlélő idős néni pedig azt írta a lepelre: "túléltem a soát, még szeretnék élni". Magyar Fruzsinához ugyan odament az utca túloldalán álló két rendőr és igyekeztek lefogni a kezét, ám gyorsan elengedték, mikor rádión jól hallhatóan azt az utasítást kapták, hogy hagyják.

Le nem fogták, de gyanúsítotti idézést kapott rongálás miatt - mások mellett - lapunk karikaturistája, Pápai Gábor is, aki a tegnapi tüntetésen egy Orbán-figurát rajzolt a lepelre azzal a szöveggel: "kordonbontó szelfi".

Volt olyan tüntető is, akit már rabosítottak "falfirka bűncselekmény" miatt. Lovas Zoltánt lefotózták és ujjlenyomatot is vettek tőle péntek délelőtt. Az újságírót, dokumentumfilmest azután hallgatták ki gyanúsítottként az V. kerületi rendőrkapitányságon, hogy csütörtökön a kordont takaró fóliára festékszóróval felfújta: "itt náci emlékmű nem fog épülni" és "nem vagyunk Horthy katonái". Civil ruhás nyomozók kézbesítették neki az idézést, majd a kapitányságon megtudta, hogy "falfirka bűncselekménnyel" gyanúsítják.

Fotó: K2 Press/Népszava

Fotó: K2 Press/Népszava

Az újságíró szerint azonban a nejlonlepel nem fal, a felirat pedig, amit elhelyezett, nem firka, hanem "politikai-erkölcsi állásfoglalás, amiért nem jár kriminalizálás". Úgy vélte, "nemzetiszocialista hatalomépítés folyik" az országban. Lovas Zoltán a Fekete Doboz egykori munkatársa, a magyar Watergate-ügy, a Dunagate-botrány kirobbantója. Ő volt az, aki 1989. december 25-én egy operatőrrel bejutott az állambiztonsági szolgálat szigorúan őrzött objektumába, ahol felvételeket készítettek iratmegsemmisítésekről, illetve illegális megfigyelések bizonyítékait rögzítették. Akkor derült ki, hogy a hatalom 1988. október 23-a után is folytatta az akkori ellenzék törvénysértő megfigyelését.

A délutáni, az elmúlt napokhoz hasonlóan többszáz fős tüntetés előtt, napközben csend volt a téren. A tiltakozók ugyanakkor egész nap figyelőszolgálatot működtettek, ami azt jelentette, hogy a két szervező, Magyar Fruzsina és Zoltai Andrea - az emlékmű elleni tiltakozásul a Mazsihisz ügyvezető igazgatói posztjáról 23 év után a minap lemondott Zoltai Gusztáv lánya - a kordon mellett őrködtek.

Tudósítónknak azt mondták, gyalázatos az emlékmű terve, és ha kell, minden nap lebontják a kordont. A munkaterületet határoló kerítés keddi, váratlan felállítása óta ezt minden nap meg is tették a tiltakozók - köztük a Liberálisok, a DK, az Együtt-PM és az MSZP politikusai, szimpatizánsai, közéleti személyiségek.

Eközben értesüléseink szerint egy raktárban áll készen a térre tervezett '44-es német megszállási emlékmű több darabja. Informátorunk szerint a raktárban van például a vitatott szoborcsoport főalakja, a négy méter magas, bronzba öntött Gábriel arkangyal.

A másik főalakot, a birodalmi sast forrásunk nem látta, de szerinte készen kell lennie, hiszen egy ilyen szobor elkészítése másfél-két évet is igénybe vehet. Ismert, a szoborról előzetes egyeztetés nélkül döntött a kormány, ami a tavaly december 31-i Magyar Közlönyből derült ki. Akkor még átadási határidőként március 19-ét, Magyarország megszállásának 70. évfordulóját jelölték meg, később ezt módosították május 31-re.

Azzal, hogy a parlamenti választás után mindössze két nappal a munkások hozzáláttak a munkaterület elkerítéséhez, és a terep előkészítéséhez, sokak szerint Orbán Viktor és kormánya becsapta a Mazsihiszt. A tervezett emlékművel szembeni aggályainak hangot adó szervezetnek küldött válaszában februárban a miniszterelnök még azt ígérte, hogy a választás és a húsvéti ünnepek után tárgyalnak a kérdésről, ám a egyeztetést be sem várva kezdtek bele a munkába.

Megütközött ezen a hozzáálláson a Mazsihisz: Heisler András elnök jelezte, "ha a miniszterelnök semmibe veszi saját ígéretét, akkor nincs tárgyalási alap". Hozzátette, az emlékműhöz való makacs ragaszkodást eddig rá lehetett fogni a kampányra, szavazatszerzésre, de kétharmaddal a Fidesz ezt már "önmagáért" csinálja.

Rogán: ez csak alapozás
Lényegében semmilyen ígéretét nem szegte meg Orbán Viktor, mert jelenleg nem a tényleges építkezés, hanem az alapozás zajlik a Szabadság téren - mondta Rogán Antal még csütörtökön, az V. kerületi önkormányzat képviselőtestületi ülésén. A kerületi szocialista frakció az emlékmű építéséről kért tájékoztatást, mire a polgármester azt közölte: Orbán Viktor februári levelében csak annyit írt a Mazsihisznek, hogy a német megszállási emlékmű ügyében húsvét után újraindulhat a konzultáció, és ez szerinte meg is történhet, függetlenül attól, hogy már elkezdték az emlékmű előkészítő munkáit. Jelezte, egyelőre csak a mélygarázs támfalait és a födémet erősítik, hogy elbírja majd az emlékművet. Ez a munka szerinte még legalább négy hétig tart, és muszáj volt elkezdeni, hiszen a kormányrendelet szerint az emlékműnek május végére állnia kell. Megírtuk, a bruttó mintegy 270 millió forinba kerülő emlékmű csaknem 20 tonnát nyomna, ezért kell nagyobb teherbírásúra átépíteni a Szabadság tér alatti mélygarázs támfalát.