tüntetés;Szabadság tér;emlékmű;Mécs Imre;rabosítás;

2014-04-16 14:17:00

Gyanúsítottként hallgatták ki Mécs Imrét is

Nem rabosították ugyan, de gyanúsítottként hallgatták ki kora délután Mécs Imrét, egykori '56-os halálraítéltet és volt országgyűlési képviselőt az V. kerületi rendőrkapitányságon. Rongálásként értékelt tettét vallomásában Mécs elismerte. Mint közölte, azért fújta fel az "1848-1867-1956-1988 Vissza a demokráciát!" feliratot festékszóróval a Szabadság téri molinóra, mert szükségesnek látta, hogy "a nemzet számára felírjam, amelynek szellemében kívánunk cselekedni". 

Mivel tudomása szerint legalább tucatnyi, hozzá hasonlóan a kordont borító fólián üzenetet elhelyező tiltakozót eljárás alá vontak, Mécs kérte a rendőrhatóságot, hogy "valamennyiünk ellen zárja le ezt a vizsgálatot, és ahogy eddig is, továbbra is biztosítsa az alkotmányos jogok érvényesülését."

A rendőrség civil ruhás nyomozói az immár több mint egy hete tartó Szabadság téri tiltakozó akció kordonbontásai után rendre átadják az előre megírt, csak a gyanúsított nevére a helyszínen kitöltött idézéseket azoknak, akik feliratokat hagynak a molinón. Így járt mások mellett Lovas Zoltán újságíró, dokumentumfilmes akit szintén "falfirka bűncselekmény" miatt rabosítottak is, tehát lefényképezték és ujjlenyomatot vettek tőle. Ezt a megalázó procedúrát Méccsel szemben nem alkalmazta a rendőrség, ám feleségével, Magyar Fruzsina dramaturggal megtették volna, aki viszont erkölcsi alapon nem hagyta magát rabosítani. A gyanúsítás azonban esetében is megtörtént, éppúgy, ahogy lapunk karikaturistáját, Pápai Gábor esetében is, amiért Orbán-fejet rajzolt a fóliára.

Megírtuk, kedden a Szabadság téri emlékmű ellen tiltakozók bejelentették, hogy a jog eszközével fogják támadják a hatalmat, ezért megalakították civil szervezetüket, a Politikai Okokból Kirekesztettek és Kriminalizáltak Érdekvédelmi Szervezetét. A szervezet az egyik alapító, Lovas Zoltán szerint be fogja bizonyítani, hogy amit a hatalom tesz, az tételes jogsértés. A tervek szerint azok érdekében is készek a jog eszközével fellépni, akiknek elvették a magánnyugdíj-megtakarítását vagy a földjét. Miután a lépést nemzetközi sajtótájékoztatón bejelentették, ismét lebontották a vitatott '44-es német megszállási emlékmű köré vont kordont - az elmúlt nyolc napban immár hatodszorra.

DK: El a kezekkel Mécs Imrétől!

A Demokratikus Koalíció tiltakozik az eljárás ellen, Molnár Csaba alelnök közleményében azt írja: az építkezés helyszínén folyamatos rendőri zaklatástól kísérve tiltakoznak jóérzésű polgárok: a résztvevőket mondvacsinált ürügyekkel beidézik a rendőrségre és rabosítják. Molnár Csaba szerint az eljárás bármely magyar polgárral szemben tűrhetetlen lenne, de különösen fölháborító, hogy ma Mécs Imre, '56-os halálra ítéltnek kell szembenéznie vele. „Főbenjáró” bűne rongálás: a lerombolt demokráciát visszakövetelő mondatot írt festékszóróval egy az építkezést eltakaró műanyag lepelre.

A Demokratikus Koalíció tiltakozik a szószegés, a történelemhamisítás, a Horthy-rendszer bűneinek mentegetése, a szabad véleménynyilvánítás megtorlása és különösen Mécs Imre meghurcolása ellen. Molnár szerint "ha Orbánban csöppnyi szégyenérzet maradt volna, most el kellene süllyednie", megjegyzi azt is, "a magyar választók szégyene viszont, hogy ilyen kormányfőnek szavaztak bizalmat."