áldozatok;Szíria;New York Times;Bassár el-Aszad;ENSZ Biztonsági Tanácsa;Stuart J. Hamilton;törvényszéki patológus;

2014-04-17 07:36:00

Elborzadt a szír képek láttán az ENSZ BT

Hosszú, döbbent csend fogadta a szíriai megkínzott áldozatokról készült képsorozatot az ENSZ Biztonsági Tanácsában. A megosztottság ellenére a 15 tagállam egyik nagykövete sem volt képes percekig megszólalni, derült ki a New York Times beszámolójából a helyi idő szerint kedden tartott, zárt ülésről.

A szíriai kormány által foglyul ejtett áldozatokon módszeres verés, fojtogatás, égési nyomok voltak láthatóak, néhány szemét kivájták, legtöbbjüket fellógatva éheztették heteken át, állapította meg Dr. Stuart J. Hamilton, a brit belügyminisztérium törvényszéki patológusa.

Az orvos elmondta, az 55 ezer felvételből 5,5 ezret nézett végig, összesen mintegy 1300 áldozatról, akiknek “legtöbbje hadköteles korba lépett férfi volt”.

A felvételeket a Ceaser fedőnéven ismert fotós készítette, aki 13 éven át szolgálta a szíriai vezetést. A 2011 márciusában kezdődő polgárháború alatt feladata a rezsim által elfogott, és megkínzott áldozatok dokumentálása volt két éven át, amikor megrendezték halálát, s családjával együtt kicsempészték az országból.

A képeket a szír rezsim legnagyobb bírálója, Katar által felkért és fizetett nemzetközi szakértők - a patológus mellett egy képi elemző, és három, háborús bűnökkel foglalkozó ügyész - vizsgálták meg, s találták hitelesnek.

A vetítést vezető francia nagykövet kijelentette, a fotók Bassár el-Aszad elnök kormányának háborús bűncselekményeit bizonyítják. Ugyanakkor Gerard Araud jelezte, tisztában van vele, hogy az ENSZ BT megosztott, s szinte lehetetlen, hogy közös nevezőre jussanak, s a felelősöket a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elé idézzék.

“Nem lesz többé ugyanaz az ember, aki látta ezeket a képeket” - mondta az amerikai ENSZ-nagykövet. A jelentés egyik szerzője, David M. Crane ügyész közölte, a bemutatott fotók három fogolytáborban készültek, s csupán a “jéghegy csúcsát képezik” ugyanis legalább ötven további börtön üzemel Szíriában. Hozzátette, a vizsgálatoknak nem szabad csupán egy oldalra fókuszálnia, hiszen “már senki sem ártatlan” a háborúban.