USA;Ukrajna;Genf;John Kerry;

2014-04-19 07:42:00

Helybenjárás Genf után

Minden megállapodás annyit ér, amennyi abból megvalósul. Ezt mondta John Kerry amerikai külügyminiszter az ukrán helyzetről folytatott válságtanácskozást követő sajtóértekezletén. Kelet-Ukrajnában a jelek szerint nem foglalkoznak azzal, hogy Genfben az Egyesült Államok, az Európai Unió és Oroszország legalább annyiban egyetértett, hogy sürgette a feszültség enyhítését.

Az oroszbarát szeparatisták Donyeckben azt közölték, nem vonulnak ki a megszállt kormányzati épületekből mindaddig, ameddig az "illegális" kijevi kormányzat nem mond le. Azzal vádolják a kijevi vezetést, hogy a Genfben tett ígéretek ellenére folytatják a "terrorellenes műveleteket". A "donyecki népköztársaság" szóvivője, Alekszander Gnyezgyilov közölte, nem mozdulnak addig, amíg meg nem tartják a népszavazást a kelet-ukrajnai térség jövőbeni státuszáról. A szakadárok szerint először Arszenyij Jacenyuk ideiglenes ukrán kormányfőnek és Turcsinov ideiglenes elnöknek kell távoznia a kijevi kormányépületekből. Összesen kilenc kelet-ukrajnai város intézményeit tartják megszállva az oroszbarát szeparatisták.

A csütörtöki genfi tárgyalások után kiadott közlemény valamennyi törvénytelen fegyveres csoport leszerelésére, az illegálisan elfoglalt kormányzati épületek átadására szólított fel. Amnesztiát kínáltak azoknak a tüntetőknek, akik önként kivonulnak a hivatalokból és átadják fegyvereiket. Ez az amnesztia, olvasható a közleményben, azokra nem vonatkozik, akik gyilkosságot követtek el. Olekszandr Turcsinov ideiglenes ukrán elnök tegnap aláírta az április 8-án a kijevi parlamentben elfogadott amnesztiatörvényt, amely szombattól lép hatályba - jelentette az UNIAN hírügynökség.

A Nyezaviszimaja Gazeta pénteki számában azt jelentette, hogy visszatérhet Ukrajnába a februárban Oroszországba távozott, majd leváltott ukrán elnök, Viktor Janukovics. Vlagyimir Putyin csütörtöki fórumán megvédte Janukovicsot, mondván, nem elmenekült, hanem kénytelen volt távozni. A lap cikkírója úgy fogalmaz, "megnőhet Janukovics szerepe a törvényes ukrán hatalom visszaállításában".

Barack Obama amerikai elnök csütörtök esti sajtóértekezletén óvatosan üdvözölte a genfi megállapodást. Obama úgy vélte, a kialakult helyzet Oroszországnak sem jó. Mint felidézte, Putyinnal folytatott telefonbeszélgetésén azt közölte, Washington nem akarja tovább rontani az orosz gazdaság helyzetét, de ha Ukrajna függetlensége veszélybe kerül, akkor Moszvának további "következményekkel" kell számolnia. Obama telefonon tárgyalt Angela Merkel német kancellárral és David Cameron brit kormányfővel az ukrán válságról.

Az Európai Unió szoros figyelemmel követi majd az ukrán helyzetet - mondta Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke. Van Rompuy a genfi tárgyalásokat követően Francois Hollande francia elnökkel foytatott megbeszélést, Hollande Merkel asszonnyal is egyeztetett. Megállapodtak arról, hogy az Európai Unió az események függvényében megteszi a szükséges lépéseket.

Martonyi: Putyin történelmi hibát követ el

Vlagyimir Putyin elnök "történelmi hibát követ el, amely sajnálatos a nemzete számára", s amire "transzatlanti és európai egységgel", valamint szankciókkal kell válaszolni - mondta a távozó magyar külügyminiszter a Le Monde-nak adott interjújában. Martonyi János hangsúlyozta: "Meg vagyok arról győződve, hogy az oroszoknak szükségük van Európára és nekünk szükségünk van Oroszországra." A külügyminiszter szerint Putyin néhány hét alatt talán nyerhet valamit, "a Krímet, talán egy kicsit még többet", de ennek ára "hosszú távon nagyon súlyos lesz".

Az esetleges további szankciókat érintően azt is jelezte, hogy az orosz gáz Magyarország számára a gazdasági túlélést jelenti, ezért mindenképpen meg találni a módját, hogy továbbra is hozzájussunk a gázhoz. Martonyi elismerte, hogy Orbán Viktor magyar kormányfő négy éve nem kapott meghívást Washingtonba. "Tény. Sajnálom. De nem ő tehet róla" - mondta.

A magyar diplomácia hamarosan leköszönő vezetője a gazdasági dimenzióval indokolta a keleti nyitás fontosságát, ugyanakkor aláhúzta: "Magyarországnak az EU-ban van a helye, erre szavaztak az emberek".