oktatás;tiltakozás;tankönyvlista;szerzők;

2014-04-19 07:13:00

Egy "javasolt" szerző is tiltakozik

Tiltakozott a szűkített tankönyvlista ellen egy olyan tankönyvszerző is, akinek műve felkerült az állami iskoláknak kiküldött "Javasolt kiadványok listájába".

Mint arról beszámoltunk, kizárólag az itt szereplő kiadványok közül rendelhetnek az intézmények. Pethőné Nagy Csilla - aki 9-12. osztályos irodalomkönyveket írt - korábban kemény hangú Facebook-bejegyzésében azt írta: "Nem akartam kötelező tankönyv lenni, a szabad taneszköz-választás híve vagyok. Ám valószínű, így is, úgy is elkezdődik majd a sárdobálás, pedig azt gondolom, hogy egy szakmailag, módszertanilag, neveléstudományi szempontból is tudatosan felépített, 14 év alatt fejlesztett sorozatról van szó, amibe a Nemzedékek Tudása Tankönyvkiadó (NTK) is beletett pénzt, paripát, fegyvert". A pedagógus ezzel arra utalt, hogy tankönyvét az az állam által a közelmúltban megvásárolt - korábban a finn Sanoma-csoport tulajdonában lévő - NTK adta ki, amely a szintén állami tulajdonba került Apáczai Kiadóval együtt, kiadványaival lényegében "uralja" a javasolt tankönyvlistát.

Pethőné Nagy Csilla a Hír24-nek azt nyilatkozta, hogy elsősorban szakmai problémái vannak a döntéssel. "Az egy-két könyv kínálatként kevés, a válogatásnak szakmai szempontjai nincsenek, mert elsősorban az állam által megvásárolt kiadók könyvei kerültek a listára. Egyszerűen egy-két tankönyv nem jó mindenkinek: különböző intézményeknek és diákoknak, különféle helyzetekre és problémákra más-más megoldás kell. A taneszköz-kínálatnak pedig le kellene fednie ezeket az igényeket" - tette hozzá a pedagógus, aki szerint nem tudta befolyásolni a döntést, de "a közoktatás átalakításának folyamatában sok ponton formálhatott volna határozottabban véleményt a pedagógus társadalom". Szerinte azonban a többség ezt nem tette.