Orbán Viktor;Levegő Munkacsoport;Védegylet;Föld Napja;Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület;Kossuth téri fák;

2014-04-23 07:15:00

Nem létezik zöldpolitika

A Föld napja volt tegnap, de csak annyit lehet elkönyvelni, hogy a Bringázz a munkába! kampány mind sikeresebb. A legnagyobb országos zöld civil szervezetek szerint a kormánynak nincs zöldpolitikája, a környezetügy szétesett.

Hat országos környezetvédő szervezet, a Greenpeace Magyarország, a Levegő Munkacsoport, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, a Magyar Természetvédők Szövetsége, a Védegylet és a WWF Magyarország küldött levelet Orbán Viktornak még április 14-én, amelyben arra kérik a miniszterelnököt: gondolja át a környezetügy kormányzati pozícióját, a 2010-ben felaprózott zöldtárca önállóságának helyreállítását.

Levelükben többször idézik az új Alaptörvény vonatkozó részeit is, melyek szerint a természeti értékek és a közös nemzeti örökségnek védelme "az állam és mindenki kötelessége". A levélírók emlékeztetik a kormányfőt arra, hogy Magyarország természeti értékei az EU természeti értékei is, megőrzésükre az ország "speciális kötelezettséget vállalt".

A környezetvédelmi szervezetek vezetőinek véleménye szerint az Orbán-kormány környezetpolitikai eredményei nem tudtak megfelelni azoknak az elvárásoknak, amelyek a környezetügy "évtizedes romlásának" megállítását várták, sőt, a Fidesz-kormány előző négy évében a környezet- és természetvédelem "jogi háttere és intézményrendszere tovább romlott".

A kialakult helyzet pedig nem csupán a jövő generációit, hanem a ma élők egészségét is kiemelten veszélyezteti. A szerzők - hatvanhat civil szervezet által támogatott - környezetpolitikai javaslatcsomagot csatoltak a levélhez, arra azonban nem túl sok az esély, hogy a javaslatokat a gyakran változó kormányprogram "menet közbeni" kialakításánál figyelembe vegyék.

Nem sokkal a miniszterelnöknek eljuttatott levél után, április 19-én - a Kossuth téri "fairtás" évfordulóján - a Védegylet ügyészségi eljárást kezdeményezett a fák kivágásához engedélyt adó hatósággal, az V. kerületi építésügyi és örökségvédelmi hivatala építésügyi osztályával szemben.

A feljelentés szerint "a fakivágás időpontjában sem a Belváros-Lipótváros önkormányzatának honlapján található hirdetőtáblán, sem a Budapest Fővárosi Kormányhivatal honlapján nem volt fellelhető a fenti határozat – noha az 2013. április 18-i keltezésű. Ilyen módon a fakivágási szándékról sem az ügyben magukat érintettnek vélt civil szervezetek, sem a közvélemény nem értesülhetett" - így tehát nem is volt mód arra, hogy az engedélyt meg lehessen fellebbezni.

A szervezet azt is sérelmezi, hogy a kivágandó fák listáját Móczár Béla igazságügyi szakértő "szakvéleménye" alapján állították össze. Az úgynevezett szakértői vizsgálat minősége, szakmaiatlansága megkérdőjelezhetetlen: a szöveg szerint a fák között olyanok is voltak, amelyek "félelemkeltőek" vagy "kézzel is szétszedhetők", mindemellett "esztétikailag is csúf" látványt nyújtottak, amely a külföldiek előtt "lejárató jelenség".

A helyzetet tetőzi, hogy míg ép és egészséges fákat aprítottak fel, addig - a Védegylet tájékoztatása szerint - a metrókijárattal szemközti odvas platánokat meghagyták. A gyorsaság oka: az új Kossuth térnek el kellett készülnie a választásokig, és ebben nem állhatták a kormányzat útját holmi fák és civil környezetvédők.

A tegnapi Föld Napja alkalmából - bár a fenti ügyekben még nem került nyilvánosságra újabb információ - a Magyar Kerékpárosklub és a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium közös szervezésében, 13. alkalommal indult el a Bringázz a Munkába! tavaszi kampánya.

A kampánynyitó után felkerestük László Jánost, a Kerékpárosklub elnökét, aki a kezdeményezés sikerességéről számolt be. Elmondása szerint a kerékpározást népszerűsítő kampányhoz már több százezren csatlakoztak, a résztvevők száma pedig évről évre növekszik.

Úgy véli, Európa városai közül Budapest az egyik "legkerékpárosabb" város - ám ehhez hozzá kell tenni, hogy az infrastrukturális viszonyok és az úthálózat még mindig "nem elsősorban kerékpárbarát". A bicikli utak kiépítettségében azonban remélhetőleg gyorsabb ütemű javulás várható.

Országos jelentőségű védett természeti terület minősítést kapott a Fővárosi Állat- és Növénykert – jelentette be Persányi Miklós főigazgató az intézményben keddtől vasárnapig zajló Föld Fesztivál nyitónapján.