per;VM;Greenpeace;biogazdaság;NFA;Kishantos;birtokvédelem;

2014-04-25 07:22:00

Kishantos - Felszántott biogazdaság

Valamiért nagyon fontos az Orbán kormány számára a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ Nonprofit Kft. felszámolása. Az országgyűlési választások után néhány nappal az állítólagos új bérlők, biztonsági őrök védelmében beszántották az ökogazdaság vetését. Tették ezt annak ellenére, hogy éppen ma indul a birtokvédelmi per.

Perre per. Még szinte be sem fejeződött szerda délután a szakminisztérium épülete előtt az "Éltesd tovább Kishantost!" Greenpeace akció, Bitay Márton Örs, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) földügyekért felelős államtitkára máris bejelentette, a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) bíróságra citálja a kishantosi biogazdaság képviselőit, vagyoni és nem vagyoni kár okozásáért. Az államtitkár szerint a nonprofit kft. azzal rövidítette meg az államot, hogy több mint fél éve jogalap nélkül használja az általa korábban bérelt területet.

Bitay közölte, az államnak egy biztonsági céget is meg kellett bíznia, hogy az új bérlők dolgozhassanak a pályázatokon megnyert területeken. Ez azért is érdekes megjegyzés, mert április 12-én, amikor megkezdték a biogazdaság vetésének kitárcsázását, Bitay akkor is roppant serénynek bizonyult és még aznap délben a Napi Gazdaságnak azt nyilatkozza: „Az NFA-nak nincs köze ahhoz, hogy Kishantoson a helyi gazdák megkezdték a szántást.”
Április 14-én hétfőn az NFA cáfolta az államtitkárt – az Indexnek megírták, hogy ők küldték a biztonságiakat Kishantosra. A Népszava információi szerint még tegnap, csütörtökön is fegyveres őrök vigyáztak arra, hogy a kishantosiak nehogy a földjeik közelébe mehessenek.

Az ügyet közelről ismerők szerint az sem kizárt, hogy a támadások mögött politikai indíttatást kell keresni. A több mint két évtizede működő, a 452 hektáros állami területen másfél évtizede ökogazdálkodó nonprofit kft. támogatta Ángyán József volt VM államtitkárt amikor tiltakozott az ellen, hogy sok településen a helyi gazdák nem nyertek a pályázatokon, ellentétben a miniszterelnök és a Fidesz holdudvarához tartozó, gyakran addig soha nem gazdálkodó pályázóval. Kishantos esetében volt olyan salgótarjáni építési vállalkozó, aki a kiírás szerint nem is indulhatott volna, mégis nyert.

A lapunk által megkérdezett földügyekkel is foglalkozó jogász szerint azonban bárki is jogosult a terület használatára - bár egyelőre ez vitatott - a vetés beszántása, a becslések szerint 130-140 millióforintos károkozás mindenképpen büntetőjogi kategória. A kishantosiak feljelentést tehetnek ebben az ügyben. Ács Sándorné a Népszavának megjegyezte, amikor a vetésüket pusztították, kihívták a rendőröket, de a kiérkező egyenruhások nem tettek semmit. A kft. ügyvezetője hozzátette, az NFA a jogszabály előírásaival ellentétben a mai napig nem számolt el velük, addig pedig nem is lehet a földeket törvényesen átadni-átvenni.

A kishantosiak és a nyolc pályázatnyertes között egyébként birtokvédelmi per is folyik, amelynek első tárgyalása ma lesz. Ács Sándorné közölte, a pályázatokkal, illetve a biogazdaság területének átadásával az NFA a VM támogatásával több törvényt, köztük az alaptörvényt is megsértette. Ezért ők eleve érvénytelennek tekintik a pályázatokat és annak eredményét is. Az is furcsa volt, hogy miközben hivatalos kommunikáció szerint az új bérlők tárcsázták ki a vetést, a kishantosiak szerint tanúk és dokumentumok sokasága bizonyítja, hogy a szomszédos bírtok, a Simon Kft. gépei dolgoztak a területen, s a cég tulajdonosa is jelen volt az eseményen, pedig a Simon Kft. papírforma szerint nem is pályázott. Hol vannak itt a gazdák, és mi a jogszerű ebben - tették föl a kérdést a kishantosiak. Ez inkább a jogszerűtlenségre bizonyíték, és arra is, amit a kishantosiak a Fazekas Sándor miniszterhez benyújtott panaszukban állítanak, hogy ez a 2900 hektáron gazdálkodó cég a valódi nyertese a kishantosi ökológiai mintagazdaság legnagyobb, 87 hektáros területének. A gyanú szerint a pályázati feltételek kijátszásával egy családtagon keresztül jutott a birtokrészhez. A pályázati kiírás az elnyert területekkel együtt 1200 hektárban maximálta az egy pályázó által művelt területet. Ács Sándorné a Népszavának kijelentette: a vetés elpusztítása önbíráskodás volt.

                                           Őrség (le)váltást követel a PM

A Párbeszéd Magyarországért (PM) felszólította a Nemzeti Földalapkezelő Szervezetet (NFA), hogy azonnal vonja vissza a biztonsági őröket a kishantosi földekről. A biogazdaság védelmében megszólaló Szabó Rebeka PM-es politikus, független képviselő úgy értékelte, az NFA, illetve Bitay Márton, a VM állami földprogramért felelős államtitkára "nem először képzelik azt, hogy, rájuk nem vonatkoznak a jogszabályok". Jelenleg jogi vita, birtokvédelmi per folyik arról, a korábbi bérlők használhatják-e a földeket, az NFA viszont úgy avatkozik bele ebbe, hogy egy magáncéggel őrizteti a földeket és nem engedi oda az eddigi bérlőket - jelentette ki.

Szabó Rebeka hangsúlyozta: a szervezetnek nem az lenne a dolga, hogy átvegye a rendfenntartó szerepét, mert ha az állam szerint védeni kell a területet, akkor a rendőrséget kellene felkérni a beavatkozásra. A PM politikusa szerint az ügy a hűtlen kezelés gyanúját is felveti. Kijelentette, hogy a kishantosi földek beszántása éppen ellentétes a kormány ökológiai gazdálkodás fejlesztéséről szóló akciótervével.

                              A Greenpeace nemzetközi fórumokhoz fordul

Bitay Márton Örs VM államtitkár értetlenségének adott hangot amiatt, hogy a Greenpeace Magyarország "belekeveredett a kishantosi ügybe". Nem érthető - hangoztatta -, hogy a Greenpeace miért szervez rendezvényt egy olyan gazdasági vállalkozás érdekében, amelynek lejárt a bérleti szerződése.

Rodics Katalin, a nemzetközi szervezet kampányfelelőse a Népszavának elmondta nem keveredtek bele a kishantosi történetbe, hanem nagyon is tudatosan álltak a nemzetközi hírű biogazdaság mellé. A Greenpeace egy több éves mezőgazdasági kampányt indított Magyarországon. A programnak éppen az a célja, hogy a vegyszermentes, fenntartható, vagyis a biogazdálkodást népszerűsítsék.
A kampányfelelős szerint a kishantosiaknak jók az esélyei a független bíróságok előtt, hiszen már a pályázat kiírásakor, elbírálásakor is több törvénysértés történt. Az 5 éves uniós agrár környezetgazdálkodási-program megszakításával pedig kormányzat a közösségi joggal is szembe ment.

A sajtóban az is megjelent, hogy a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) már április 11-én körlevélben biztatta a szerinte nyertes pályázókat, hogy kezdjék meg a földek művelését. Ha Magyarországon földművelés alatt a vetés elpusztítását értik, az érdekes képet fest a jövőnkről - jegyezte meg lapunknak Rodics Katalin. A kampányigazgató szerint a kormányzatnak az volt a célja, hogy tönkretegyék Kishantost. A Greenpeace szükség esetén nemzetközi fórumokra is elviszi a biogazdaság ügyét.