Ez már sorozatban az ötödik kötelezettségszegési eljárás, melyet Brüsszel a magyar parlamenti választások lezajlása óta indít. Korábban brüsszeli bürokraták lapunknak elmondták: addig nem akarták újabb szakaszba léptetni az eljárást, amíg véget nem érnek a választások, ezzel elkerülendő azt a látszatot, mintha valamelyik oldalon beszálltak volna a kampányba. A többi eljárás a dohánytermékek és az alkoholok jövedéki adójával, az adómentes pálinkafőzéssel és a béren kívüli juttatások adótartalmával kapcsolatos.
A plázastop esetében Brüsszel konkrét kifogásai nem ismertek, ugyanakkor valószínűsíthető, hogy a letelepedés- és a szolgáltatásnyújtás szabadságáról szóló uniós irányelvbe ütközik a magyar szabályozás. Az Európai Tanács országspecifikus ajánlásaiban már többször felszólította a magyar kormányt, hogy törölje el a nagyméretű kiskereskedelmi üzlethelyiségek létesítésére vonatkozó, nem indokolható korlátozásokat.
Hoppál Péter, a Fidesz szóvivője tegnapi sajtótájékoztatóján kijelentette: a brüsszeli bürokraták megint nem a nemzeti érdek mellett döntöttek, hanem a multik oldalára álltak. A Fidesz azonban kitart a magyar kis- és középvállalkozásokat (kkv) segítő törvény mellett - tette hozzá Hoppál.
Úgy tűnik, a Fidesznek ismét nem sikerült megértenie az Európai Unió lényegét és az EB feladatát. Az EB ugyanis a EU törvényeinek betartására ügyel, nem a multik érdekét védi. A plázastop eltörlése a magyar gazdaság érdekében fontos: segítene az építőiparnak és a fogyasztóknak is kedvezne, mert erősítené a versenyt. Minden ilyen korlátozás közvetett hatása, hogy a már piacon lévő szereplők elkényelmesednek és emelik az áraikat, míg ha új szereplők jelennek meg, nagyobb a verseny.