MODEM;festménylopás;

2014-04-26 07:13:00

Botrányos „biztonság” a MODEM-ben

Tragikus biztonsági helyzet jellemezhette a debreceni MODEM kiállítóhelyet, hiszen százmilliós érték tűnt el, ami az intézmény szerint „nem biztos, hogy lopás”. Egy bűnügyi szakember szerint további ügyek is napvilágra kerülhetnek egy alapos nyomozás során.

Elképzelhető, hogy letörölték már a biztonsági kamerák azon felvételeit, amelyek tanúsíthatnák, hogyan tűnt el két értékes kép a debreceni MODEM-ből – értesült a Népszava. Mint arról beszámoltunk, ellopták Csontváry Kosztka Tivadar és Nemes Lampérth József egy-egy alkotását, amelyek együttes értéke több mint százmillió forint.

Lapunknak egy korábban vezető beosztású bűnügyi vezető arról beszélt, hogy feltehetően súlyos mulasztások terhelik a kiállítóhely biztonsági szolgálatát. Mint a neve nyilvánosságától eltekintő szakember fogalmazott, minden ilyen – bár leginkább kevésbé súlyos – eset felderítése során az szokott kiderülni, hogy a rendszerben komoly hibák lehetnek, és további jogsértések is napvilágra kerülhetnek.Véleménye szerint elképzelhető, hogy a szabályok rossz ismerete, esetleg a „nincs itt semmi baj” hamis érzete könnyelművé tette az őrséget.

A szakember úgy véli, minden biztonsági felvételt meg kell őrizni két ellenőrizhető esemény, időpont – például a leltárok, ellenőrzések - között. Fontos lenne annak megállapítása is, hogy ki, mikor, milyen körülmények között látta az eltűnt alkotásokat. Ki férhetett hozzájuk, volt-e lehetőségük a képek kicsempészésre. Az egykori rendőr alezredes szinte biztosra veszi, hogy szakemberek – muzeológusok, művészettörténészek – inkább a karjukat vágnák le, semhogy egy gyűjteményt megkárosítsanak. Az elkövetői körben alacsonyan képzett, rosszul fizetett, befolyásolható alkalmazottakat kell keresni, és nem kizárt, hogy további lopások is történhettek. Fontos lenne kideríteni, hogy miért éppen ezt a két képet akarhatta megszerezni valaki – ebben a műkincspiac szakembereit is érdemes megkeresni.

Antal Péter, az Antal-Lusztig gyűjtemény örököse-tulajdonosa – ő adta kölcsön térítésmentesen az önkormányzatnak a kollekciót -, lapunknak elmondta: a bűncselekmény felfedezése óta őt az önkormányzat meg sem kereste. Arról is beszélt, hogy a városvezetéssel kötött tízéves szerződés egy részét nem is teljesítette az önkormányzat. Amint fogalmazott, vállalták, hogy a gyűjtemény katalogizálását határidőre elkészítik.

Ez elmaradt, de, hogy jóhiszeműségét bizonyítsa, és ne kényszerítse szerződésszegés miatt perbe Debrecent, elfogadta, hogy a testület 2015. januárjára ígérte a katalógust. „Megeszem a kalapom, ha addigra elkészül” – mondta Antal Péter, aki hozzátette, hogy a szerződés szerint a művészettörténet legkiválóbb szakembereit kérik fel a gyűjtemény rendszerezésére, de tudomása szerint még egyetlen szakembert sem kerestek meg a feladattal.

Az ügyvédként működő tulajdonos megerősítette: két hete kereste meg őt a MODEM egyik szakembere, azzal hogy „baj van”. Megkérték, hogy engedélyezze a saját raktárai ellenőrzését, hátha ott lapulnak a keresett képek. A vizsgálat azonban negatív eredménnyel zárult. A bűntény felfedezése óta szinte semmilyen tájékoztatást nem kapott a tulajdonos, aki erről így beszélt lapunknak: „mintha nem egy érdekkörben mozognánk”. Holott ő Debrecen városát partnernek, és nem „ellenségnek” tekinti.

Megszólalt az eltűnt műalkotások ügyében Kukla Krisztián, a debreceni MODEM igazgatója – írta a vagy.hu, a debreceni ügyekben legtájékozottabb hírportál. Az intézmény vezetője közölte, tény, hogy eltűnt a két kép a múzeum raktárából, de nem tudni, hogy lopás történt-e. Ez meglehetősen talányos, és nehezen értelmezhető megfogalmazás. Kukla Krisztián azt is elmondta: a műtárgyraktárban nagy ugyan a forgalom, de szigorú biztonsági szabályok és a kamerás rendszer miatt „mindenkiről tudnak, aki valaha is ott járt”.

Az intézmény közleménye szerint „az önkormányzat a MODEM vonatkozásában teljes körű vagyonbiztosítással és általános felelősségbiztosítással rendelkezik”. Emiatt a városban elterjedt a hír, hogy lehetséges: az önkormányzat valójában nem is kötött biztosítást az Antall-Lusztig gyűjteményre. Hiszen a vagyon-, és felelősségbiztosítás épületkárokra, illetve károkozásra vonatkozik, a letéti biztosítást nem említi. Debrecen önkormányzata a hírek kapcsán tegnap azt közölte, hogy a gyűjteményre is rendelkezik biztosítással, de részleteket nem közölt. A rendőrség nem adott újabb tájékoztatást az esetről.