rasszizmus;banán;Dani Alves;

Fotó: Facebook

- A banán lesz az antirasszista vb szimbóluma

Aligha gondolta a „tréfás kedvű” Villareal-szurkoló, aki a hét végi, Barcelona elleni meccsen megdobta banánnal Dani Alvest, hogy valóságos „mozgalmat” fog elindítani.

A piros-kékek színes bőrű brazil felfutója ugyanis a lehető legegyszerűbben reagált az otromba gesztusra – felvette a gyümölcsöt és még az általa elvégzendő szögletrúgás előtt bekapta a felét, majd beívelte a labdát, mintha mi sem történt volna.

Dani válasza nyomán megmozdult a futballvilág és a banánt máris a közelgő brazíliai vb antirasszista szimbólumává tették.

A fekete bőrű játékosok banánnal dobálása sajnos szerte a világon sokszor előfordult már (Magyarországon is), a legnevesebb játékosokat sértegették már így Boatengtől Balotelliig. Az esetek rendszerint bekerültek a sajtóba, elítélték a rasszizmust, megdöntették a mérkőzést rendező csapatot, de azon kívül nemigen történt semmi. Alves „váratlan” ötletére azonban mindenki felkapta a fejét.

Agüero és kedvese banánnal

Agüero és kedvese banánnal

A brazil sajtó lelkesen fogadta az aranymezesek egyik alapemberének megsemmisítő iróniáját. „Valamennyien Dani Alvesek vagyunk – írta az ország legtekintélyesebb sportlapja, a Globoesporte – itt senki sem fehér, fekete, vagy sárga. Mindannyiunknak azonos a színe, mert az intolerancia még a korrupciónál is károsabb. Ez a banán maga Brazília, aki időn és téren át utazik. A banánevés gesztusának iróniája olyan, mint egy sambatáncosé, vagy egy cselező futballistáé.”

A brazil média megszólalta a futballista szüleit. Földműves apja, a 64 éves Domingo sem ment a szomszédba egy kis gonoszkodásért. „Eddig kókuszt, mangót, dinnyét, almát és maracuját termesztettem, de hamarosan banánt is ültetni fogok. A banánt nemcsak a majmok szeretik.” Dani édesanyja, Lucia, elmesélte, hogy mindig arra tanította fiát: ne válaszoljon a sértésekre, mert annál rosszabb. Amikor láttam ezt a banános jelenetet, arra gondoltam: Istenem, emlékszik arra, amit mondtam neki.”

 Maga Alves így nyilatkozott egy spanyol portálnak: „Tizenegy éve vagyok ebben az országban és semmi nem változott. Nem marad más, mint röhögni ezeken a retardáltakon” – mondta a kiváló szélsőhátvéd.

Renzi és Prandelli is falatoznak

Renzi és Prandelli is falatoznak

A banán az interneten is pillanatok alatt az antirasszizmus jelképe lett. Szurkolók százai töltötték fel banános képüket, valaki még Andy Warhol híres banánját, amely 1966-ban a Velvet Underground együttes első lemezének borítóján szerepelt, is az ügy szolgálatába állította. A csapattársak, Neymar, Fred, Hulk, Oscar és a többiek egy emberként csatlakoztak a mozgalomhoz, az ellenfelek közül az argentin Agüero, a belga Mertens, az uruguay-i Suarez, valamint  Cesare Prandelli, az olaszok szövetségi kapitánya mutatott példát, ő egyenesen az ország miniszterelnökét, Matteo Renzit és a futball-szövetség vezetőit invitálta meg egy pofa banánra. A Facebook-on több oldal is elindult a témában, egy spanyol szurkolói közösség például javasolta, hogy szerdán, bárhol is nézik nyilvános helyen a Chelsea-Atletico Madrid Bajnokok Ligája elődöntőt, mindenki vigyen magával egy banánt.

A jelenet azóta már több változatban arat a YouTube-on, van olyan verzió, amelyet két nap alatt közel egymillióan néztek meg. Nem kellett sokat várni arra sem, hogy a "visszajátszásból" antirasszista klip legyen.

Közben a Villareal csapata is intézkedett. A „sárga tengeralattjáró” becenevű klubnak sikerült azonosítania a banándobálót, akinek elvették bérletét és örökre kitiltották az El Madrigal stadionból.



  

Történelmi sikert mondhat magáénak a magyar kézilabdázás, mivel egyszerre három csapatunknak is sikerült eljutnia kupaküzdelmei során a legjobb négy közé. A Veszprém férfi és a Győri ETO női csapata a Bajnokok Ligája Final Four küzdelmeiben vitézkedhet tovább, a Pick Szeged pedig a második számú európai kupában került négy közé. Mocsai Lajos, a magyar férfi kézilabda válogatott szövetségi kapitánya lapunknak adott interjúja szerint a hazai kézilabdasport a világ élvonalába emelkedett, köszönhetően jórészt az anyagi támogatásnak.