Pick Szeged;Győri ETO;szövetségi kapitány;Mocsai Lajos;kézilabda Bajnokok Ligája;

2014-04-29 08:00:00

A világ élvonalába emelkedtünk

Történelmi sikert mondhat magáénak a magyar kézilabdázás, mivel egyszerre három csapatunknak is sikerült eljutnia kupaküzdelmei során a legjobb négy közé. A Veszprém férfi és a Győri ETO női csapata a Bajnokok Ligája Final Four küzdelmeiben vitézkedhet tovább, a Pick Szeged pedig a második számú európai kupában került négy közé. Mocsai Lajos, a magyar férfi kézilabda válogatott szövetségi kapitánya lapunknak adott interjúja szerint a hazai kézilabdasport a világ élvonalába emelkedett, köszönhetően jórészt az anyagi támogatásnak.

- Példátlan kézilabda sikert hozott az elmúlt hétvége: három magyar csapat is bejutott a Final Fourba. Minek tulajdonítja ezt az eredményt?

- Három dolognak. A magyar élklubokban tudatos csapatépítés folyik. A játékos igazolások például nem ötletszerűen, hanem nagyon tervszerűen folynak. A második ok, hogy noha nagyon komoly áldozatok árán, de a magyar élklubok egyike-másika világszínvonalra tudta emelni a maga költségvetését. A harmadik megjegyzésem: a gazdasági recesszió ugyancsak átrendezte a világ kézilabdáját, s a gazdaságilag megrendült nyugati csapatokból sok sztárjátékos eligazolt. Magyarország pedig, mivel bajnokságunk a világ második legerősebb bajnokságaként ismert, kedvelt célállomása lett a legjobbaknak is. Olyan külföldi sztárokat sikerült igazolnunk Győrbe, Veszprémbe vagy Szegedre, akik rangot adnak a bajnokságnak, akik miatt szurkolók tömegei látogatják a mérkőzéseket.

- Sokak szerint mindezek mögött egyedül a pénz van. A sportágba ömlő bőkezű anyagi támogatás révén a legjobb külföldi játékosok is leigazolhatók.

- Ez egyfajta gondolkodás, én nem magyaráznék mindent egyedül a pénzzel. A magyar kézilabda kultúra, a férfi és a női válogatott eredményei és élklubjaink nemzetközi sikerei együttesen eredményezték, hogy a magyar bajnokság a világ élvonalába emelkedett. Különösen a férfi kézilabda vált rendkívül dinamikussá, a nézők tömegeit a lelátókra vonzó sportággá. Erre persze odafigyelt a média, no meg a szakma is. Manapság nem kuriózum Magyarországra igazolni, hanem rang.

Jogos a veszprémi öröm, végre jöhet a Final Four FOTÓ: MTI/KOVÁCS TAMÁS

Jogos a veszprémi öröm, végre jöhet a Final Four FOTÓ: MTI/KOVÁCS TAMÁS

 

- Tény, hogy nagy játékos egyéniségek kézilabdáznak mostanság Magyarországon. De vajon profitálhat-e ebből a magyar kézilabdázás egésze is, ide értve a válogatottakat? Nem jár-e együtt azzal, hogy a külföldiek miatt a magyarok kiszorulnak a honi élcsapatokból?

- Természetesen nem. A válogatott szövetségi kapitányaként leszögezném, hogy egy nemzet egyik vagy másik sportágának presztizsét a válogatott, az egyes klubok nemzetközi sikerei és a hazai bajnokság színvonalának összessége adja. Ehhez a színvonalhoz kellenek a külföldi játékosok már csak azért is, mert a hazai játékos képzésből korábban kimaradt nyolc év. Ezt az űrt csak külföldiekkel lehet kitölteni, akiktől a hazaiak is tanulhatnak. A baj akkor lenne, ha a külföldi igazolások miatt elhanyagolnánk a bázis építését. Szerencsére erről szó sincs. Az akadémiai rendszer kiépülésével korosztályok szerint foglalkozunk a legtehetségesebb fiatalokkal.

- Ám nemcsak külföldi játékosok, hanem sztáredzők is feltűntek a magyar klubokban. Mindhárom Final Four csapatunk trénere spanyol. Ennyivel színvonalasabb lenne az ottani kézilabda oktatás?

- Nézze, én magyar edzőként 35-40 éve képviselem a honi kézilabdázást a világban. Tíz évig dolgoztam Németországban és európai kupagyőzelmet értem el ottani csapatommal. Emellett a spanyol kézilabda akadémián is tanítottam, talán elmondhatom, hogy a magyar kézilabda oktatásnak nem kell szégyenkeznie.

 

A szegediek eddigi legnagyobb sikerüket érték el, a folytatás Berlinben következik FOTÓ: MTI/KOVÁCS ANIKÓ

A szegediek eddigi legnagyobb sikerüket érték el, a folytatás Berlinben következik FOTÓ: MTI/KOVÁCS ANIKÓ

 

- De ténykérdés, hogy mostani három élcsapatunk edzője spanyol. Nem lát ebben tendenciát?

- De, a tendencia jelei kétségkívül felfedezhetők. Ugyanakkor ez egy bonyolult kérdés. Az edzői presztizsnek csak egyik eleme, s nem is feltétlenül a legfontosabb, a szakmai felkészültség. De még csak nem is a karizmatikus személyiség van első helyen, hanem a hitelesség. Valószínűnek tartom, hogy azért van nálunk ennyi spanyol edző, mert kevés a magyar tréner, aki lehetőséget kapott volna arra, hogy megpróbálja magát a világban, kiharcolja magának a klubvezetők bizalmát. A jelenlegi tehát szerintem pillanatnyi állapot, s nem a magyar kézilabda edzők felkészültségének tükörképe.

- Milyennek látja három Final Four-csapatunk kilátásait a négyes döntőben?

- A Veszprém menetelésének úgy érzem még nincs vége. Mind a négy döntőbe jutott csapat hasonló képességű, bárki nyerhet közülük. A Győr nyilván címvédésre készül és erre meg is van minden esélye a hazai körülmények között rendezett hét végi tornán. A Szeged pedig kellemes meglepetést okozhat…