fejlesztés;támogatás;Brüsszel;

2014-04-30 08:05:00

Brüsszeli védelem

Nem jön pénz Brüsszelből - fogalmazhatjuk ezt sokféleképp, bűvészkedhetünk a szavakkal, de a lényeg tulajdonképp ez. A kormány és az Európai Bizottság is hangsúlyozza, hogy nem függesztették fel az uniós támogatásainkat, mindössze nem fogadnak be Magyarországtól számlákat, amíg nem tisztázódik a pályázati rendszer átalakítása. Mit rózsának hívunk, bárhogy nevezzük, éppoly illatos. Ha a felfüggesztést nem nevezzük felfüggesztésnek, attól még nem jön pénz.

Az új hétéves költségvetési ciklus elején, az előző ciklus legnagyobb hajrájában a kormány egyik pillanatról a másikra átszervezte az uniós pénzek elosztásának menetét. Brüsszelnek az nem tetszik, hogy a kormány megszüntette az úgy nevezett irányító hatóságokat és a minisztériumokba olvasztotta őket - korábban ezek fogták össze az operatív programokat, tartották a kapcsolatot a pályázókkal, ellenőrizték a számlákat és a megvalósult fejlesztéseket. Vagyis az uniós pénzek elosztása annyira központosított lett, hogy a pályázati dokumentáció összetűzéséhez szükséges gemkapcsot is a kormány szerzi be.

Brüsszel most tulajdonképp azt mondja: ezzel talán nincs is gond, de meg akarja vizsgálni, hogy hatékonyan, átláthatóan működik-e ez a rendszer. Ha ugyanis nem, akkor nem megfelelően hasznosul az uniós polgárok pénze. Az EU-nak ugyanis a tagállamok befizetéseiből van pénze: mi is fizetünk be, csak épp kevesebbet, mint amennyit kapunk.

Brüsszel nem Moszkva. Az orosz kormány végignézte, ahogy a polgárok adójából csaknem 50 milliárd dollárt költenek el a szocsi téli olimpia megrendezésére, miközben ez a tényleges költségeknek nyilvánvalóan a többszöröse. Bár a magyar közbeszerzések inkább az orosz típusú forrásfelhasználást helyezik előtérbe, az EU nem így gondolkodik. Ezért nem csak lerakják a 8000 milliárd forintot egy zsákban az ország közepére, mint az oroszok a paksi hitelt, hanem pályázatokat, számlákat, projekteket akarnak látni. Az igazán ironikus az, hogy nekünk is az állna érdekünkben, hogy minél hatékonyabban használjuk fel a forrásokat. De ezek szerint ismét Brüsszelnek kell védenie a magyar érdekeket a kormánnyal szemben.