árverés;Bob Dylan;Like A Rolling Stone;

2014-05-02 08:13:00

Millió dolláros rock-költemény

Több ízben minden idők legszebb dalának választották rajongók és szakértők, amerikai egyetemeken irodalmi kurzusokon szerepel, szimbólumrendszeréről már írtak doktori disszertációkat is. Most árverésre kerül a 20. század egyik, mérföldkövet jelentő költeményének, Bob Dylan Like A Rolling Stone-jának eredeti kézirata.

Az aukcióra a New York-i Sotheby-nál kerül sor június 24-én, és az előzetes becslések szerint több mint egymillió dollárt is adhatnak érte.

A hírt stílszerűen az az amerikai  Rolling Stone magazin adta közzé,  amely 1967 óta az „ellenkultúra” médiájának zászlós hajójának számít.

A dalt Dyan, akit közel 20 éve rendszeresen ajánlanak irodalmi Nobel-díjra, alig 24 évesen írta, lerombolva egyszer s mindenkorra a „popdalok” kötelezőnek hitt három perces időtartamát, és e „könnyű műfaj” igényesebb szövegeinek is végleg megadta a poézis rangját.

Az akkoriban még elsősorban a tiltakozó dalok fiatal mesterének tartott, bár ezt a titulust mindig elutasító Dylan a négyoldalas szöveget egy elegáns washingtoni szálloda, a Fehér Háztól kőhajításnyira lévő Robert Smith Hotel levélpapírjára írta ceruzával. Nyomon követhető az alkotás folyamata a margóra írt szavakkal, áthúzott, variált sorokkal, sőt, még Al Capone neve is olvasható a papíron, bár az alvilág királya végül nem került bele a szövegbe. Dylan mindjárt illusztrálta is művét egy kalappal, egy madárral és egy antennás emberrel. A jelenlegi, névtelenséget kérő tulajdonos azt állítja, hogy Bob személyesen neki adta el a kéziratot.

A Like A Rolling Stone-nak számtalan feldolgozása született, többek között Jimi Hendrix, Bruce Springsteen, David Bowie, Johnny Winter, a Green Day, sőt, 30 év után a Rolling Stones is feldolgozta. Egyik híres sora, a „No direction home” (nincs hazaút) nemcsak szállóige lett, hanem ezt a címet választotta Martin Scorsese a Dylanről készült dokumentumfilmnek is. 1989-ben Barna Imre kétnyelvű Dylan-kötetében magyarul is megjelent a költemény Földönfutó címmel.

2010-ben John Lennon hasonlóan korszakalkotó szövege, a Beatles Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Bandjét záró A Day In The Life kelt el 1,2 millió dollárért. Vajon Dylan poémája megjavítja-e ezt a rekordot?