portfólió;pedagógus II;fizetési kategória;

2014-05-03 07:10:00

Kevés Pedagógus II. lesz

Az arra jogosult tanárok egynegyede nem írt szakmai portfóliót, amellyel bekerülhetett volna a Pedagógus II. fizetési kategóriába. A dokumentum elkészítése a napi munka mellett a pedagógusoknak akár fél évébe is kerülhetett. Szeptemberben az új tankönyvekkel is meg kell küzdeni a tanároknak.

A magasabb fizetési kategóriába bekerülni jogosult pedagógusok közel egynegyede nem töltötte fel portfólióját az erre szolgáló online felületre, így ők nem vehetnek részt a minősítési eljárásban - derült ki a köznevelési államtitkárság közleményéből. A feltöltés határideje április 30. volt, az eljárásban első körben azok a tanárok vehettek részt, akik 14 éves szakmai gyakorlattal rendelkeztek, és munkájuk során szakvizsgát szereztek.

Összesen 21611 pedagógus véglegesítette portfólióját a határidő lejártáig, így legkorábban - 2015. január 1-től - ők kerülhetnek be a Pedagógus II. kategóriába. Ismert, az életpályamodell tavaly szeptemberi bevezetésével minden tanár - végzettségétől, szakvizsgájától, szakmai eredményeitől függetlenül - a legalacsonyabb, Pedagógus I. státuszba került. Emiatt sok pedagógusnak jelentősen nőtt a jövedelme, sok tapasztalt, többdiplomás tanárnak viszont alig változott, egyeseknek a túlóradíj elvételével még csökkent is.

Az Oktatási Hivatal szerint is a pedagógusoknak legalább 4-6 hónapot kellett szánniuk napi munkájuk mellett a portfólió elkészítésére, amelynek többek között tíz tanóra kidolgozott, utólagos reflexiókkal ellátott óratervet, csoportprofilt és tematikus tervet is kell tartalmaznia. A kereslet szinte azonnal meg is szülte a kínálatot, több olyan szakdolgozat-, és diplomamunka írásra specializálódott cég meghirdette portfólió-író szolgáltatását. Ráadásul sok közismert pedagógus bojkottálta az eljárást. Több mint 360 tanár - köztük Arató László, a Magyartanárok Egyesületének elnöke, Pethőné Nagy Csilla és Bihari Péter tankönyvszerző - írta alá azt a kiáltványt, amely úgy fogalmazott: "Elismerjük, hogy a portfóliós értékelés újszerű és korszerű eszköz (...) de a pedagógusok minősítésének jelen formájaként átgondolatlannak, előkészítetlennek és megalázónak tartjuk".

A portfólió mellett április 30. volt az iskolai tankönyvrendelés leadásának végső határideje is, amelyet az egyetlen állami tankönyvterjesztő cégnek, a tavalyi botrányaival elhíresült Könyvtárellátó Nonprofit Kft.-nek (Kello) kellett elküldeni. Az állami fenntartású oktatási intézmények számára a valós határidő április 15. volt, ugyanis az összeállított rendelési listákat el kellett küldeni az állami iskolafenntartó, a Klik tankerületi igazgatóságaira. Itt ugyanis ellenőrizni kellett, hogy az iskolák kizárólag a köznevelési államtitkárság által kiadott "Javasolt kiadványok listájáról" választottak tankönyvet.

A kormány úgy értelmezte ugyanis az idén hatályba lépett új tankönyvtörvényt, hogy az állam, mint fenntartó jóváhagyása azt jelenti, hogy az állam előre meghatározhatja a "választható" tankönyvek körét. Vagyis az intézmények nem a hivatalos tankönyvjegyzékről, hanem az államtitkárság szűkített listájából választhattak, amelyen legnagyobb részt a két állami kiadó kiadványai és kísérleti tankönyvek találhatók. Ezek többségét a pedagógusok nem ismerik, korábban más tankönyvsorozatokkal dolgoztak, amely ősszel súlyos oktatási problémákat okozhat.

Indul az érettségi szezon
Hétfőn a magyar nyelv és irodalom írásbeli vizsgákkal indul az érettségi vizsga szezon, amely egyben a felsőoktatási felvételi része is. Számos egyetemi vagy főiskolai képzésen emelt szintű érettségit írnak elő a diákok számára, amelyért plusszpontok járnak a felvételin, ha legalább 45 százalékos eredményt érnek el. Kedden a matematika, szerdán a történelem, csütörtökön angol, pénteken pedig német írásbelikkel folytatódik az érettségi, a szóbeli vizsgák júniusban lesznek. Az elégséges jegyhez idén elegendő 25 százalékos eredményt elérni.