Választás - 2014;Orbán-kormány;Országgyűlés;alakuló ülés;

2014-05-04 19:34:00

Kötelező kör Orbánnal

Ahogy hétfőn, úgy vélhetően kedden, a parlament alakuló ülésén sem tudunk majd meg többet Orbán Viktor terveiről a következő négy évet illetően - az államfő ennek ellenére minden bizonnyal felkéri a miniszterelnököt a kormányzás folytatására, majd megtartja alakuló ülését a Fidesz-KDNP parlamenti frakciója. A fideszesek ugyancsak hétfőn döntenek arról is, hogyan osztják fel a képviselők között a tisztségeket.

Minden bizonnyal felkéri hétfőn Orbán Viktort az ismételt kormányalakításra Áder János államfő, aki a Fidesz-KDNP pártszövetség elnökét, miniszterelnök-jelöltjét reggel fogadja a Sándor-palotában. Annak ellenére is, hogy az Orbán stábja által a Facebookra odavetett "folytatjuk"-on kívül nem tudni hivatalos kormányprogramról, melyet kedden az új Országgyűlés megalakulására beterjeszthetne a régi-új kormányfő.

Emlékezetes, 2010 áprilisának végén az akkori köztársasági elnök Sólyom László kérdéseire, melyek szerint rendelkezik-e parlamenti többség támogatásával, és felkészült-e a kormányzásra, Orbán igennel felelt, és azt mondta, "a legnagyobb örömmel" tesz eleget az államfő felkérésének. Ez vélhetően ma is így zajlik, csak Áderrel.

Annak ellenére, hogy a kormánytöbbséget nyert pártnak nincs programja, Orbán fejében gyaníthatóan már összeállt azon bizalmasainak és fideszes képviselőknek a neve, akik majd valamilyen tisztséget töltenek be az új Országgyűlésben, illetve a kormányban. Ezen személyekről - vélhetően az Áder-találkozó után - ugyancsak hétfői alakuló frakcióülésén dönt majd a Fidesz.

Körvonalakban ez már április 23-án eldőlhetett, az első erről szóló egyeztetésen, ami után Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője azt jelentette be, hogy "ilyen sokat egy tárgyaláson még soha nem sikerült haladni". Azóta pedig az is kiszivárgott, hogy Orbántól kedden legfeljebb egy formális politikai nyilatkozatot hallhatunk majd, és egy egyszerű szavazással megerősítik őt a kormányfői posztján.

Bár a régi alkotmány szerint a parlament egyszerre döntött a miniszterelnök megválasztásáról és a kormány programjának elfogadásáról, az új alaptörvény már kizárólag a miniszterelnök megválasztásáról rendelkezik, így tényleg csak egy egyszerű szavazás lesz kedden. A program persze az eddigi hat ciklusban is csak formaság volt, a parlamenti többség automatikusan megszavazta azt. Négy év elteltével azonban rendre elővették és megvizsgálták, hogy az induláskor bejelentett tervekből, ígéretekből mi valósult meg - ha nincs ígéret, még ilyen "kontroll" sem lehet.

Amit már sejteni, hogy Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter külföldre vágyik, a külügyi tárcát pedig a mostani külügyi és külgazdasági ügyekért felelős államtitkár, Szijjártó Péter kaphatja meg.

Úgy tudjuk, Navracsics legfeljebb csak "ideiglenes" külügyminiszterként szeretne dolgozni az új kabinetben, és miután az Európai Bizottság mandátuma, így a magyar biztosé is lejár, Navracsics leginkább erre a posztra aspirál. Igaz, más források szerint Orbán itthon tartaná jelenlegi helyettesét.

A parlament alakuló üléséhez közeledve egyébként az ellenzék napok óta várja a Fidesztől, hogy határolódjon el Sneider Tamástól, akit a Jobbik a Ház alelnöki posztjára jelölt, ezt a kormánypárt válasz nélkül hagyta. Pedig a frakció-alakuló ülését szintén ma tartó Jobbik nem tágít ebben a kérdésben. A pártelnök Vona Gábor egyébként - bár a választási eredményt a párt kudarcként élte meg - bízik abban, hogy támogatni fogják frakcióvezetői tisztségének megtartásában.

Az MSZP már döntött
Már múlt szerdán megtartották alakuló frakcióülésüket a szocialisták: ezen egyhangúlag megerősítették posztján a képviselőcsoportot eddig is vezető Mesterházy Attilát. Az is kiderült, hogy a tisztújításig a pártelnöki és a frakcióvezetői posztot biztosan nem választják szét. Szintén egyhangúlag döntöttek arról, hogy a Ház egyik alelnökének Hiller Istvánt jelölik, illetve a nemzetbiztonsági bizottság elnökének a posztot eddig is betöltő Molnár Zsoltot, a költségvetési testület vezetőjének pedig Burány Sándort javasolják. A parlamentnek összesen 15 bizottsága lesz, ebből ötöt vezet majd egy-egy ellenzéki párt képviselője, illetve 3 kormánypárti és 2 ellenzéki alelnöke lesz a Háznak.