projekt;Bécs;Társaság a Szabadságjogokért;független színház;A Város Mindenkié Csoport;SozialMarie díj;Tollfosztás;

2014-05-05 07:47:00

Három magyar díjazott a SozialMarie-n

A SozialMarie idei díjait május 1-én este adták át Bécsben az osztrák közszolgálati rádió nagy adótermében. Az összesen 42.000 euro jutalommal járó 15 díjat tizedik alkalommal ítélték oda olyan projekteknek, amelyek társadalmi problémákra a leginkább innovatív válaszokat adták.

Ezúttal a három fődíj mindegyikét osztrák pályázat nyerte el, de a tizenkét, 1000 euró pénzjutalommal járó díjból hármat magyar projekt nyert el.  Az egyiket a Tollfosztás nevű a független színház kapta.

A 2009 óta folyamatosan alakuló, fejlődő kezdeményezés  egyszerre célozza kortárs cigány dráma létrehozását, cigány színészek képzését, és a cigánysággal kapcsolatos témák köztudatba emelését, sztereotípiák nélkül.

A projekt eredményességét számos nemzetközi bemutató, film, és a színdarabban szereplő több színész professzionális képzése is jelzi. A Tollfosztás a zsűri szerint „megtöbbszörözi a szociális innovációt: a résztvevők szakmailag felemelkednek, az iskolák pedig egy diskurzus felé nyitnak.”

A másik díjat a TASZ (Társaság a Szabadságjogokért) és A Város Mindenkié csoport együttműködése nyerte. Az Összefogás a hajléktalanság kriminalizációja ellen a hajléktalanokat érő hatósági zaklatás és az őket büntető szabályok ellen jött létre.

A zsűri értékelése szerint „a Társaság a Szabadságjogokért médiaismertségének köszönhetően A Város Mindenkié többségében hajléktalan tagjainak akciói hatékonyabban jelennek meg a nyilvánosság előtt. A megtapasztalt igazságtalanság nem marad pusztán személyes szégyen, hanem „összegyűlik” és peres úton hasznosul. 

A diszkrimináció elleni egyéni pereket könnyebb a médiának követnie és így politikai, azaz kollektív hatást elérni.” A TASZ 2012-ben a Fogyatékosügyi programmal, 2007-ben pedig a Médiamonitor programmal nyert már SozialMarie díjakat.

A Jarokelo.hu oldal a városlakók bejelentései alapján járul hozzá a város fejlődéséhez és a tapasztalt problémák megoldásához. A zsűri értékelte, hogy a projekt kihasználja a közösségi média kínálta új kommunikációs lehetőségeket a városlakók és az önkormányzatok között.

„Az egyik bejelenti a környék feltűnést/nemtetszést keltő állapotváltozásait, megoldási javaslattal vagy éppen anélkül – a másik pedig megtalálja a módját az észlelt helyzet jobbításának."