női kézilabda;Bajnokok Ligája;Görbicz Anita;Buducsnoszt Podgorica;Európai Kézilabda Szövetség;Győri Audi ETO KC;

2014-05-05 08:00:00

Aranyásók a Rába-parton

A győri kézilabdás lányok másodszor is kiásták az aranyat a Bajnokok Ligája-döntőben, régi ellenfelüket, a montenegrói Buducsnoszt Podgorica csapatát 27-21-re legyőzve. Az első ízben a Papp László Sportarénában megrendezett női Final Four kitűnő rendezésével Budapest nagy lépést tett afelé, hogy az eseményt a jövőben is itt tartsák.

Látványos showműsort kreáltak a rendezők az első ízben megrendezett női kézilabda Bajnokok Ligája Final Fourra, érezhetően meg akarták győzni az EHF-et, az Európai Kézilabda Szövetség vezérkarát, hogy jó helyen van ez az esemény Budapesten, nem kell bajlódni a továbbiakban a négyes döntő házigazdájának rendezőjének keresgélésével.

Női kézilabda BL Final Four

Szombat
Elődöntő
Győri Audi ETO KC-Midtjylland (dán) 29-26 (16-11)
Buducsnoszt Podgorica (montenegrói)-Vardar Szkopje (macedón) 22-20 (11-6, 16-16), hosszabbítás után

Vasárnap
Bronzmérkőzés
Vardar Szkopje (macedón)-Midtjylland (dán) 34-31 (14-12)
Döntő
Győri Audi ETO KC-Buducsnoszt Podgorica 27-21 (15-10)

Csak remélni merjük, hogy a Papp László Sportarénában egy egész szektort elfoglaló győri szurkolók nem követtek el ünneprontást azzal, hogy az EHF-szignál alatt látványosan hátat fordítottak a játéktérnek.

A szurkolói tiltakozást két dolog válthatta ki: egyfelől az EHF korábban megpróbálta megakadályozni, hogy a BL-meccsek előtt a drukkerek elénekeljék csapatuk nemzeti himnuszát, másrészt a podgoricai mérkőzésen Görbiczet lefejelő Milena Knezevics feltűnően enyhe büntetése

váltott ki ellenérzést a győriekből. De az intermezzót hamar feledtették az első elődöntőre pályára lépő csapatok. A címvédő ETO az esélyeket igazolva magabiztosan kezdte a játékot a Midtjylland ellen, igaz a dánok ekkor még kapaszkodtak.

Az első félidő közepére aztán sikerült meglépniük Görbicz Anitáéknak, előfordult, hogy 7 gólos különbséggel vezettek, a félidőben azonban "csak" öt volt a különbség a javukra.

A szünetben aztán az ETO mintha az öltözőben maradt volna, a második félidő elején képtelen volt felvenni a hatalmas iramot diktáló dánok ritmusát, s az ötgólos előny pillanatok alatt kettőre olvadt.

Három győri az álomcsapatban
Az irányító Görbicz Anita, a balátlövő brazil Eduarda Amorim, illetve a jobbátlövő montenegrói Katarina Bulatovics is helyet kapott a női BL mostani szezonjának álomcsapatában. Az európai szövetség honlapján több mint 18 ezer szurkoló adta le szavazatát. A montenegrói Budocsnoszt gárdájából is három játékos került a legjobbak közé: kapusposzton a német Clara Woltering, a balszélső Majda Mehmedovic, valamint legjobb védőnek választott Suzana Lazovic. A beállósok között a Final Four egy további résztvevőjét, a Vardar Szkopjét erősítő Ana Djokics végzett az élen, csapattársa, Jovanka Radicevics pedig a jobbszélsők különversenyét nyerte meg.

Ekkor Ambros Martín időt kért, s mint a meccs után megtudtuk tőle, csak annyit mondott a lányoknak: nyugi.

Ez hathatott, mert a címvédő megnyugodott és a mérkőzésen végig vezetve 3 góllal nyerte az összecsapást, s ezzel ott volt a döntőben.

De ki lesz az ellenfél? Ez volt a kérdés a Vardar Szkopje és a Buducsnoszt Podgorica közötti második elődöntő előtt.

Görbicz azt nyilatkozta a két meccs között, hogy ők a Vardart választanák, de az elején úgy tűnt, ennek semmi esélye.

A 2012-es BL-győztes montenegrói csapat szenzációs védekezésének köszönhetően a szünetben már öt góllal vezetett, de a második játékrészre fantasztikusan feljavult macedónok ledolgozták a hátrányt és a rendes játékidő 16-16-os döntetlennel ért véget.

A 2x5 perces hosszabbításban aztán a Buducsnoszt szó szerint beverekedte magát a döntőbe, ízelítőt adva abból az agresszivitásból, ami a győri lányokra várt a vasárnapi döntőben.

De előtte még lejátszották a bronzmeccset. Mindenki arra számított, hogy a megelőző napi hosszabbításban elfáradt Vardart lerohanja majd a frissebb Midtjylland, de nem így történt. A macedónok végig vezetve 34-31-re verték a dánokat és harmadikok lettek.

Fülsiketítő füttykoncert fogadta a döntőre kifutó Buducsnoszt játékosait, amelyet a "keményfejű" Knezevicsnek köszönhettek meg a montenegróiak. Nyilvánvaló volt, hogy a Final Four két legerősebb csapata csap össze.

A Győr és a Buducsnoszt mostanáig 12-szer találkozott az európai porondon, hatszor nyert az ETO, négyszer döntetlen született és kétszer a Podgorica diadalmaskodott. A BL mostani kiírásában a győriek csupán kétszer veszítettek pontot, mindkét alkalommal a montenegrói alakulattal szemben ikszeltek.

Szikrázóan kemény összecsapásokkal, de szerencsére győri gólokkal kezdődött a mérkőzés, miközben Lunde is bravúrokat mutatott be a kapuban, a Buducsnoszt hat perc alatt egyetlen gólt sem dobott.

A 10. percben már 3 volt a különbség, de minden találatért nagyon meg kellett küzdeni. 7-2-es győri vezetésnél jött az első montenegrói időkérés, úgy tűnt, nincs ellenszer a győriek játékára. A különbség végig jelentős maradt, a félidőben speciel 15-10-es állásnál fordultak.

A második játékrészben semmi nem változott, a Győrnek sikerült négy-öt gólon tartania a Buducsnosztot és mondhatni simán, percnyi kétség nélkül nyerte másodízben a BL-trófeát. A végjáték már nem az eredmény, inkább a vendégszurkolók sportszerűtlensége miatt vált feszültté, akik összecsaptak a készenléti rendőrség alakulatával, sérültek is voltak.

Görbicz Anita örömkönnyek közepette vehette át a sorozat gólkirályának járó serleget, Katrine Lunde pedig a finálé legértékesebb játékosának találtatott.  Aki részese lehetett a 10 ezer néző előtti sikernek, sosem feledi ezt a hét végét.

Kiváltképp Korsós Dorina nem. Pénteken ballagott, vasárnap a világ legjobb csapatával BL-címet védett, mától pedig érettségizik… Micsoda napok!