választási rendszer;Nemzeti Választási Iroda;ajánlóívek;

2014-05-06 07:13:00

Változtatni kell a Fidesz rendszerén

Gondolja újra az Országgyűlés a többes ajánlás rendszerét, és térjen vissza a korábbi szabályozáshoz, amelyben a választópolgár csak egy jelöltet ajánlhatott - javasolja a Nemzeti Választási Bizottság (NVB). Ez derült ki legalábbis Patyi András elnöknek a parlament honlapján olvasható, az országgyűlési választás tapasztalatairól szóló beszámolójából, amelyet ma ismertet a Ház alakuló ülésén.

 Az NVB elnöke az új választási törvények három olyan pontjára mutatott rá, amely esetében "a gyakorlati jogalkalmazás eredményeképpen nyilvánvalóvá vált, hogy a szabályozás hiánya vagy pontatlansága visszaélésekre ad lehetőséget". Patyi szerint a "joghézagok és kodifikációs problémák" megoldása a jogalkotó intézkedését igényli.

Az NVB-elnök elsősorban épp a korábban az ellenzék által is kritizált, sőt, az utóbbi hetekben számtalan botrányt is kiváltott ajánlási rendszert érintően volt a legkritikusabb, sőt, a testület nevében határozottan javasolta a többes ajánlás intézményének megszüntetését.

Mint írta: "a többes ajánlás rendszere alapvetően magában hordozza a választópolgárok adataival való visszaélés fokozott lehetőségét". Épp ezért az NVB "a választópolgároknak az ajánlás során közölt személyes adatai, valamint a választópolgár valós választói akarata védelme érdekében indokoltnak tartja a jogalkotó részéről a többes ajánlás rendszere újragondolását és a szabályok olyan irányú módosítását, mely alapján a választópolgár jelölési fajtánként egy érvényes ajánlással élhet".

Az értékelés egybecseng az ellenzéki pártok korábbi kritikáival, javaslataival. Ezzel az MSZP szerint "ismét bebizonyosodott, hogy a Fidesz választási rendszerének egyetlen célja az volt, hogy Orbán Viktort hatalomban tartsa". A többes ajánlás sok bizniszpártnak adott lehetőséget a választásokon való indulásra, ami a kormányváltást támogatókat megoszthatta, megzavarhatta - idézték fel. Közölték azt is, a szocialisták támogatják a választási törvény újragondolását, a visszaélésekre lehetőséget adó jogszabályok megváltoztatását, és Fidesz "házi választási rendszerének" európai értékek mentén való újraírását, demokratizálását.

Az NVB tett még két további javaslatot a módosításra: Patyi szerint indokolt lenne, ha az Országgyűlés az NVB előtti, másodfokú jogorvoslati eljárások során is előírná az érintettség igazolását, vagyis azt, hogy a kérelmező saját jogaira és kötelezettségeire az állított jogsérelem közvetlenül kihasson. Az NVB harmadik módosítási javaslata, hogy az Országgyűlés rögzítse egyértelműen: amennyiben két választás eljárása egy időben folyik, az egyik választás esetében a választási bizottságba tagot delegáló jelölőszervezet ugyanabba a bizottságba a másik választáshoz kötődően már nem jogosult tagot megbízni.

Ez azért kerülhetett napirendre, mert a baloldali pártok együtt indultak a parlamenti választáson, ám az uniós voksolásra már külön állítottak listát, így a Demokratikus Koalíció külön tagot kívánt megbízni, hiszen jelenleg nincs képviselete az NVB-ben. Ezt azonban a testület visszautasította, és döntését a Kúria is helybenhagyta.

A vita "kutya kötelesség"

Várhatóan május 23-án este, az Országházban tartják az európai parlamenti (EP) választáson listát állító pártok vitáját - jelentette be az Együtt-PM által kezdeményezett egyeztetés után Karácsony Gergely. A megbeszélésen ebben állapodtak meg az MSZP, a Jobbik, az LMP és a Seres Mária Szövetségesei nevű párt képviselői.

A PM politikusa elmondta, arról is sikerült megegyezni, hogy a vitát teljes sajtónyilvánosság előtt akarják tartani, de nem szeretnék, ha azt megzavarná a nézőközönség. Az esemény helyszínéül a szocialista Szanyi Tibor a parlament delegációs termét javasolta.

Karácsony kijelentette: rendkívül szégyenteljes, hogy a Fidesz válaszra sem méltatta a vitára vonatkozó kezdeményezésüket, ettől függetlenül továbbra is nyitva tartják az ajtókat a most távol maradó, de az EP-választáson listát állító pártok előtt, legyen az a Fidesz, a Haza Nem Eladó Mozgalom vagy a Demokratikus Koalíció.

Karácsony egyébként nyílt levelet ír Orbán Viktor miniszterelnöknek, amelyben megpróbálja újra rávenni arra, hogy "igenis tisztelje meg a magyarokat" és a Fidesz vegyen részt a vitán.

Az MSZP EP-listavezetője, Szanyi Tibor azt mondta, a listát állító nyolc pártnak "kutya kötelessége" előzetesen bemutatni és megvitatni a programját, a vita ugyanis része a választási folyamatnak, és "ritka nagy agyamentség", ha valaki azt gondolja, hogy az EP-ben fog vitázni, a magyar nép előtt viszont nem.

Végleges: nem indulhat a MoMa

Az érvénytelen ajánlások újbóli ellenőrzése után sem találtak húszezer érvényes, a Modern Magyarország Mozgalom (MoMa) javára szóló aláírást a Nemzeti Választási Iroda (NVI) munkatársai, akik tegnap a párt által megbízottakkal együtt végezték el az újabb adatösszevetést. A megvizsgált több mint 4200 ajánlás alig egy százalékát találták mégis elfogadhatónak.

Ezután a mozgalom elnöke, Bokros Lajos azt mondta, meggyőzte a harmadik ellenőrzés, és elfogadta, hogy nem tudnak indulni a május 25-ei európai parlamenti választáson. A MoMa által leadott 24 264 rögzített ajánlásból 18 633 bizonyult érvényesnek.