Mohamed Morszi;kampányinterjú;egyiptomi elnökválasztás;

2014-05-07 07:34:00

Komoly bajban a Muzulmán Testvériség

Megkezdődött az utolsó fejezet a május 26-27én sorra kerülő egyiptomi elnökválasztási procedúrában. Május 3-án  startolt hivatalosan is a kampány, az elnöki poszt legesélyesebb várományosa, a Mohamed Morszi elnök tavalyi meg buktatásában kulcsszerepet játszó Abdel-Fattáh esz-Szíszi volt vezérkari főnök hétfő esti, két egyiptomi televíziós csatorna által is élőben közvetített első kampányinterjújában stabilitást, biztonságot és a gazdasági fejlesztés beindítását ígérte a legnépesebb arab ország lakóinak, amennyiben őt választják meg.

A tábornok már jelölésekor azt ígérte, "megszabadítja Egyiptomot a terrortól". Egyértelművé tette azt is: választási győzelme esetén a hadsereg semmilyen szerepet nem játszik majd a hatalomban.  

Ezen ígérete kevésbé hihető, főképp annak fényében, hogy határozottan kijelentette, hogy a Muzulmán Testvériség "soha nem tér már vissza Egyiptomba, ha a szavazópolgárok őt választják meg".

A tavalyi katonai puccs után felállt ideiglenes egyiptomi kormány, amelynek vezetője maga Sziszi volt időközben terrorszervezetnek nyilvánította és betiltotta ugyan a Morszi elnök mögött álló Muzulmán Testvériséget, de az iszlamista szervezet mindmáig komoly támogatottsággal rendelkezik az észak-afrikai országban.

Sziszi megígérte, nem fogja engedni, hogy a szervezet - fegyveres iszlám csoportok mögé rejtőzve - megingassa az ország stabilitását. "Szeretném hozzátenni, hogy nem én vagyok az, aki beszüntette a Testvériséget. Ti egyiptomiak voltak azok" - tette hozzá az egyiptomi államfői tisztség várományosa.

A Muzulmán Testvériség vezetői és tagjai ellen hozott intézkedéseket rendre bírálják a nemzetközi szervezetek és jogvédők, több nyugati állam is felszólította már a kairói kormányzatot, hogy hagyjon fel a halálbüntetések és tömeges letartóztatások gyakorlatával.

A Testvériség betiltása óta 15 ezren kerültek börtönbe, több mint ezer személyt ítéltek halálra, de közülük több száznak a főmufti megkegyelmezett. Az észak-afrikai országban ugyanis a halálos ítéletek csakis a vallási vezető jóváhagyása után hajthatók végre.