Jóllehet Magyarország az uniós fejlettségi lista alján található, adófizetőinek a leghosszabb ideig kell gürcölni egy adott évben, hogy az állam adóéhségét csillapítsák. Egy kedden, idén már ötödik alkalommal közzétett felmérés szerint a magyarok július 16-áig, tehát több mint az év feléig az állam kontójára dolgoznak, és csak az év rövidebb részében tehetik zsebre a jövedelmet, amiért megdolgoztak.
A The Foundation for European Reform és az Institut Économic Molinari (IEM) közös felmérésének tanulsága szerint ennél csak az osztrákoknál, a franciáknál és a belgáknál virrad fel később az a nap, amit a szerzők „az adó-felszabadulás napjának” neveznek. Egy átlag belga számára folyó év augusztus 6-án, egy franciának július 28-án, egy osztráknak pedig július 26-án köszönt be ez a nap. A következő a sorban Magyarország megelőzve a görögöket, a németeket és a románokat.
A ciprusiakat kényezteti el a legjobban a sors és saját államuk, nekik csak március 21-éig kell dolgozniuk, hogy letudják az állammal szembeni pénzügyi kötelezettségeiket és végre saját zsebre dolgozhassanak. A ciprusiak mellett az íreket, a máltaiakat, a briteket és a bolgárokat lehet még irigyelni az adó-felszabadulás napja miatt.
A felmérést a két intézet megbízásából az Ernst & Young könyvvizsgáló cég szakértői készítették valamennyi tagállamban azonos módszertan alapján.
„Az uniós tagállamok továbbra is túl sokat költenek és számos országban tovább nőttek az adóráták, főleg Franciaországban. Államaink egyszerűen túl sokat vállalnak magukra, kevés teret hagyva az egyéni választásnak és a felelősségnek. Itt az ideje, hogy újragondoljuk a modellünket” – jelentette ki Cécile Philippe, az IEM igazgatója.
A tanulmány készítői a rangsorban elfoglalt nem túl előkelő helyezés ellenére is dicsérik Magyarországot, mert – szerintük az egységes 16 százalékos személyi-jövedelemadó kulcsnak köszönhetően - 2011 óta 21 nappal előrébb hozta azt az időpontot, amikor a magyarok maguknak tarthatják meg a jövedelmüket. A szerzők ugyanakkor hozzáteszik, hogy az átalányadót alkalmazó országok összességében nagyobb mértékben (46,3 százalék az átlag) adóztatnak, mint a progresszív adózást (44,98 százalék) választó tagállamok.
Belgium negyedik éve áll a lista élén, itt adóztatják meg a legnagyobb mértékben a munkát. Egy munkaadónak 2,31 eurót kell kiadnia ahhoz, hogy betegyen 1 eurót a munkavállaló zsebébe.