telefon;UNESCO;harmadik világ;írástudatlanság;

Fotó: Gettyimages

- A mobiltelefonnal az analfabetizmus ellen

A mobiltelefon elterjedése a fejlődő országokban az analfabetizmus elleni harc eszköze lehet – olvasható az UNESCO legújabb jelentésében.

Az Olvasás a mobilkorszakban  (“Reading in the mobile era”) címmel közzétett dokumentum, amely szerint a világon ma legalább 6 milliárd mobiltelefon üzemel, hét harmadik világbeli ország – Etiópia, Ghána, Kenya, Zimbabwe, Nigéria, valamint India és Pakisztán – mintegy 4000 lakosának olvasási szokásait vizsgálta. A felmérést a World Mobile Reader nevű szoftver segítésével végezték, amely ingyenes szövegek széles választékát kínálja letöltésre.  

A felmérésből kiderült, hogy a mobiltelefon-tulajdonosok többet és gyakrabban olvasnak, felnőttek a letöltött szövegekből mesélnek a gyerekeknek. A legszívesebben olvasott szövegek romantikus történetek, ismeretterjesztő írások és természetesen vallási tárgyú könyvek, mindenekelőtt a Biblia és a Korán.

Bár a szövegekhez való hozzáférés ott, ahová a nyomtatott könyvek nehezebben jutnak el, önmagában még nem elegendő a tömeges analfabetizmus felszámolására, a kutatók szerint az írott szó gyakori közelsége mindenképpen elegendő ahhoz, hogy legalább az első lépéseket megtegyék a betűvetés titkainak elsajátításához.  És jól tudjuk: minden fejlődésben az első lépés a legnehezebb és egyben a legfontosabb.

 

 

 

Nem tartalmazott robbanóanyagot az a nyolc centiméter átmérőjű magyar gyakorló aknavetőgránát, amit szerdán találtak a XI. kerületi Sasadi út egyik építkezésnél - közölte a honvédség tűzszerész alakulatának kommunikációs tisztje.