Pontosan ma sem tudni, mikor, és milyen körülmények között tűnhetett el a debreceni Modem kiállítóközpont raktárából Csontváry-Kosztka Tivadar Éjszakai táj holdvilágnál című festménye, illetve Nemes Lampérth József tusrajza, a Táj dombokkal műve. A két alkotás értéke meghaladja a százmillió forintot.
A lopás feltételezhetően egy hónapja történhetett, de a bűntény felfedezése, a feljelentés megtétele és a nyilvánosságra kerülés között hetek teltek el.
A rendőrség különös módon nem tűzött ki nyomravezetői díjat, és a tájékoztatásban sem túlságosan aktív. Szerdai megkeresésünkre mindössze ennyit válaszoltak: „nyomozás folyamatban van lopás bűntett elkövetésének gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen. A nyomozás érdekeire tekintettel további információt nem áll módunkban közölni”.
Antal Péter a lopás károsultja szívesen ajánlott volna nyomravezetői díjat, esetleg, ha a tettesek jelentkeznek; visszavásárolni a két képet. De – mint a Népszavának elmondta -, ezzel bűnrészessé válhatna, adott esetben orgazdasággal is meggyanúsíthatnák, ezért nem áll módjában ilyen lépést tenni.
Antal arról is beszámolt, hogy az önkormányzat – mellyel szerződéses kapcsolatban áll – mindmáig nem kereste meg.
Emiatt tegnap négyoldalas levelet írt Kósa Lajos polgármesternek, melyben rámutatott, személyére csak addig volt szüksége a városnak, míg a mintegy négyezer darabos gyűjteményt átadta, azóta levegőnek nézik.
Modem honlapján még egy szó sem jelent meg a bűnügyről.
Mivel a rendőrség nem akadt a tolvajok nyomára, a Litera.hu irodalmi portál a bűneset felderítésére szánta el magát. Öt jó szaglású, remek fantáziájú, kiváló logikával megáldott nyomozót - írót - bízott meg, hogy megtalálja a nagyértékű művet. A legjobb jutalma a Litera-díj. A meghívásos és nyílt irodalmi pályázatban annak a szerzőnek díjazza munkáját, aki novellájában a legmesteribb módon fedi fel a titkot, és az ellopott műtárgy nyomára vezet.
A beérkezett műveket az erre az alkalomra létrehozott Facebook-oldalon közlik, beérkezési sorrendben, folyamatosan.
Szekeres Dóra, a Litera.hu szerkesztője a Népszavának elmondta, sokféle pályázatot írtak már ki, de ez esetben Nagy Gabriella kolléganőjük – Csontváry-rajongó – vetette fel a különös ötletet. Maguk is érdeklődve várják a pályaműveket, mert titokban abban is bíznak, hátha valamely fantázia szülte írás valóban elvezethet az ügy megoldásához. Mindenesetre a novellákat érdemes lehet majd tanulmányozniuk a nyomozóknak is.