Jobbik-Konzervatívok;Gaudi-Nagy Tamás;

2014-05-09 07:11:00

Megmutatta arcát a Jobbik

Nem a Jobbik akaratán múlt Gaudi-Nagy Tamás pártból való kizárása, hanem maga Gaudi-Nagy akart kilépni ügyvédi munkája miatt - legalábbis a párt alelnöke, Novák Előd erről szivárogtat információkat. Bár a Jobbik hivatalosan próbált elhatárolódni a Pásztor István VMSZ-elnök elleni inzultusra buzdító radikális jogvédőtől, a kiszivárgó információk is jelzik, az indulatokra építő utcai politizálást a párt valójában nem kívánja elhagyni.

Valójában nem a Jobbik szakított Gaudi-Nagy Tamással, hanem épp fordítva: Gaudi-Nagy maga akart kilépni a pártból - annak ellenére is, hogy a szélsőjobboldali párt a Pásztor István elleni inzultus után látszólag elhatárolódott a "nemzeti jogvédőtől", két hangzatos közleményben is. Novák Előd, a Jobbik alelnöke ugyanis tegnap arról írt a Facebookon, hogy a párt elnöksége egyenesen "szerette volna, ha Tamás folytatja honatyai tevékenységét", ám ő ezt nem akarta.

Mégpedig arra hivatkozva, hogy nem kíván felhagyni ügyvédi munkájával, az országgyűlési mandátum feltétele ugyanis ez lett volna. A bejegyzésben Novák egy szóval sem tér ki a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnökét ért támadásra, és abban Gaudi-Nagy szerepére, hanem csupán arra, hogy miért nem biztosított a Jobbik az újabb ciklusra képviselői helyet az ügyvédnek, és valójában nagyon is folytathatná párhuzamosan a parlamenti munkát is, ha Gaudi-Nagy amúgy akarná.

Noha hivatalosan a Jobbik "gyalázatosnak", "magyar hazafihoz méltatlannak" nevezte a Pásztor elleni támadást, később külön kiemelve, hogy Gaudi-Nagy nem tagja a Jobbiknak (amelynek mostanáig országgyűlési képviselője volt - a szerk.), útjaik pedig elváltak egymástól, Novák, mint a párt alelnöke, kifejezetten barátságos hangot ütött meg Gaudi-Naggyal szemben. Az ügyvéd kedden, az új Országgyűlés megalakulására a földtörvény ellen a Kossuth téren szervezett tüntetést, amelyen egyértelműen a Jobbik képviseletében vett részt, csakúgy, mint a Jobbik EP-listavezetője, az általa gyakran csak "harcostársnak" nevezett Morvai Krisztina, aki fel is szólalt.

Ennek ellenére a Jobbik azt hangoztatta: a szervezésben "semmiféle módon" nem vettek részt. A VMSZ elnöke, amikor áthaladt a helyszínen, már egy felhergelt tömeggel találta szemben magát, többen szidalmazni kezdték Pásztort, egy idős nő durván ócsárolta, majd le is köpte. Az esetnél jelen volt a rendőrség is, de nem intézkedett, és később Pásztor is arról beszélt - kiemelve, hogy gyalázatosnak és szörnyű jelenségnek tartja az eseményeket -, nem volt rendőr, aki közbelépett, vagy megvédte volna, miként ezt senki más nem tette meg. Ezek után Gaudi-Nagy a köztelevízióban még tovább ment: arról beszélt, hogy Pásztor örülhet, hogy ennyivel megúszta, mert "a hazaárulók lámpavason szoktak lógni". Ezek után adta második közleményét a Jobbik, de a párt hívei tegnap már Novák szolidáris hangú bejegyzését olvashatták.

"Semmi másról nincs szó, mint hogy Novák menti a menthetőt" - mondták lapunknak a párt ügyeit ismerő források. Szerintük Novák kettős beszéde "szándékos": mert egyrészt egyetért mindazzal, amit Gaudi-Nagy tett és mondott - és korábban is volt arra példa, hogy ők ketten kiálltak egymás mellett -, másrészt pedig abba az irányba próbálja terelni az ügyet, hogy a szimpatizánsaik körében amúgy népszerű, és a szélsőjobboldali párt húzóemberének is tartott Gaudi-Nagy kilépése miatt "ne csalódjanak" a pártban. Novák bejegyzésére ugyanis többen csalódottságuknak adtak hangot, amiért az ügyvéd kilépett, volt, aki azt írta, "a legjobbak mennek el". Az MSZP-s Szanyi Tibor is csak úgy reagált a Jobbik "elhatárolódására", hogy az "szimpla hazudozás", népámítás.

Mindezt Morvai kiállása is megerősíti, hiszen valójában nem ítélte el Gaudi-Nagy akciózását: azt mondta, nem ért egyet Pásztor leköpésével, de "legjobb barátjától" nem tud elhatárolódni, vagyis, gyakorlatilag helyeselte a Pásztort érintő lámpavasos hasonlatot is, mint mondta, "történelmileg így van", hogy utólag "a nép" lámpavasra akasztja a hazaárulókat - ezt pedig utóbb a Jobbik nem ítélte el. Az elmúlt években nem először tör felszínre a pártban zajló belső konfliktus, amelynek tétje, hogy maradjon-e radikális, vagy vegyen-e fel mérsékeltebb, a tömegízlés számára elfogadhatóbb irányt a Jobbik. Noha a párt szóvivője szerda este a belső harc tényét is tagadta, közleményeik ellenére ezúttal is kiderült, az indulatokra építő, a legrosszabb értelemben vett utcai politizálást nem kívánják elhagyni.

Tagadták a holokausztot

A magyarság legnagyobb tragédiájának nem "az úgynevezett" holokausztot, hanem Trianont tartjuk - erről Duró Dóra, a Jobbik szóvivője beszélt szerdán az ATV Start című műsorában. Utána a szintén a műsorba érkező Vadai Ágnes ezt nem hagyta szó nélkül: "amint én itt hallottam, az a holokauszt tagadása". Vele egyetértésben Setét Jenő, az Ide tartozunk! Hálózat vezetője visszataszítónak nevezte a szóvivő szavait, ugyanis azokkal semmi mást nem tett, mint relatavizálta a holokausztot, és különösen felháborító, hogy mindez a holokauszt 70. évfordulóján történik.

A kétértelmű megjegyzéseket előszeretettel használó párt másik szóvivője, Mirkóczki Ádám szerdán az M1 Este című műsorának vendégeként határozott kérdésre sem szállt szembe Morvai kijelentéseivel. Azt mondta: az EP-listavezető "nem pártpolitikailag, hanem emocionálisan" áll Gaudi-Nagyhoz, és ezért Mirkóczki "abszolút nem" lepődött meg, a pártnak szerinte ezzel "különösebben nincs dolga".