A Nature-ben közzétett tanulmány szerint a mindennapi emberi tevékenység által produkált gyenge elektromágneses mezőknek is félelmetes a hatása e madarakra: valósággal szétrombolják belső érzékelő rendszerüket.
A kísérletet az egyetemi városban hajtották végre vörösbegyekkel, akiknek fából készült, ablaktalan kunyhókban raktak fészket. A campus zajai annyira megzavarták őket, hogy nem találták a kiutat. Amikor viszont egy leföldelt, alumíniummal bevont építményből kellett elindulniuk, amely lecsökkentette az elektromágneses zajszennyezést, máris újra működött az „iránytűjük.”
A laikusok persze azonnal a mobiltelefonokra gyanakodnának, de a kutatók szerint ez nem valószínű, mert ezeknek a mindennapossá vált eszközöknek az elektromágneses kibocsátása alatta van az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által elfogadott, még egészség-károsodás nélküli értékeknek. Csakhogy ezeknek a kedves kis madaraknak, bármennyire is szocializálódtak az emberekkel, aligha az emberi koordináta-rendszerben működnek az érzékeik…