Fidesz;választási bizottság;

2014-05-10 07:08:00

Nem lesz vita a Parlamentben

Három szakpolitikai témát tárgyal meg az MSZP, az Együtt-PM, a Jobbik, az LMP és a Seres Mária Szövetségesei a május 25-ei EP-választás előtt. A vitát kezdeményező Együtt-PM politikusa, Karácsony Gergely bejelentette: megállapodtak a május 23-ra tervezett esemény menetéről. Azt továbbra sem tudni, hol rendezik a vitát, amely az eredeti tervektől eltérően várhatóan nem az Országházban lesz, hanem a köztelevízió egyik stúdiójában.

A lehető legszélesebb sajtónyilvánosságot szeretnének, ezért levélben kérik, hogy a közszolgálati televízió közvetítse az eseményt. Karácsony azt is elmondta: értetlenül állnak azelőtt, hogy a Fidesz és a Demokratikus Koalíció kivonja magát a vitából. Szerinte akkor lenne a legjobb a vita, ha azon a lehető legtöbb résztvevő megjelenne, de annak is van haszna, ha a választók látják, mely pártok nem mernek érvelni a saját álláspontjuk mellett. Az MSZP szóvivője, Veres Gábor pedig azt mondta, szeretnék, hogy a listavezetők vitáját tartsák meg és azon mind a nyolc listát állító párt részt venne. Ezért kérni fogják a Jobbik miatt távolmaradó DK belátását is, mert ebben az esetben nem a Jobbikkal, hanem Magyarországért kell vitatkozni.

Eközben tíz-tíz érvet soroltak fel az MSZP EP-képviselőjelöltjei arra, hogy szerintük miért nem érdemes május 25-én a Fideszre és a Jobbikra szavazni. Szanyi Tibor listavezető szerint Magyarország "igazi európaiságát ez a két párt, elsősorban a Jobbik, másodsorban a Fidesz veszélyezteti". A Jobbik szavakban, a Fidesz pedig már tettekben is kinyilvánította, hogy nem tartja magára nézve kötelezőnek az európai értékeket - tette hozzá. Szanyi úgy vélte, az MSZP az egyetlen számottevő politikai erő, amely a magyar jobboldal keletre húzó törekvéseivel szemben Európában tarthatja Magyarországot. Gúr Roland, az MSZP EP-listájának harmadik jelöltje a Jobbikra célozva azt mondta: az EU-ból való kilépéshez nem az EP-be kell beülni, hanem népszavazást kell tartani. Kiemelte: egyetlen olyan pártnak sincs helye az EP-ben, amely elégeti vagy kidobja a Parlament ablakán az EU-zászlót.

Szanyi pedig a Fidesz-KDNP lista első tíz helyén szereplő politikussal és azok tetteivel és kijelentéseivel indokolta, miért nem érdemes a kormánypártra szavazni. Az Együtt-PM aktivistái eközben az uniós és a magyar zászlót ábrázoló matricákat helyeztek el egyes köztéri szobrokon, hogy kifejezzék: a nemzet nagyjai egyszerre voltak magyarok és európaiak.

Tegnap délután lejárt a választási bizottságokba delegált tagok bejelentésének határideje is. Ezzel kapcsolatban a Nemzeti Választási Iroda (NVI) lapunk cikkére reagálva közölte: elfogadható, hogy az EP-választáson induló pártok megbízottat küldjenek az országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottságokba (oevb) is. Ezzel szemben az NVI elnöke, Pálffy Ilona - lapunk birtokába került - a listát állító pártokat tájékoztató levele úgy szól: "nincs egységes jogi álláspont abban, hogy az EP-választáson listát állító pártok delegálhatnak-e megbízott tagokat" az oevb-kba. A 106 egyéni választókerületi bizottság azonban működik - sőt, felügyeli a szavazóköri bizottságokat - az uniós választáson is, még akkor is, ha május 25-én az egész ország egy választókerületnek számít.