A kormány szerdai ülésén áttekintette a Brüsszelnek benyújtandó, következő hétéves EU-s költségvetési időszak keretprogramjait és véglegesített nyolc operatív programot - áll a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkárságának közleményében.
A Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programra (GINOP), a Területfejlesztési Operatív Programra (TOP) és a Versenyképes Közép-Magyarország Operatív Programra (VEKOP) a rendelkezésre álló mintegy 7500 milliárd forintos forrás 60 százaléka jut.
A kormány az uniós alapokból Budapestnek a Brüsszel által engedélyezett maximális összeget tudta nyújtani. Az Európai Bizottság alapvetően a konvergenciarégiók fejlesztését preferálja, de a magyar gazdaság speciális helyzetéből adódóan kulcsfontosságú, hogy a Közép-Magyarországon tevékenykedő vállalkozások is hozzájussanak az uniós forrásokhoz.
A Területfejlesztési Operatív Programra (TOP) jelentős változást hoz a hazai fejlesztéspolitikába.
Míg eddig a centralizált döntéshozási folyamatok lassíthatták bizonyos helyi projektek megvalósulását, addig a megyei döntéshozók bekapcsolásával garantálható a helyi igények maximális figyelembe vétele. Azaz a pénzek felhasználásáról mostantól a helyi közösségek, az önkormányzatok döntenek, csak a központi koordináció marad a kormányzatnál.
A Széchenyi 2020 címen összegzett projekt az alábbi operatív programokból áll: Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP), Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP), Versenyképes Közép-Magyarország Operatív Program (VEKOP), Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP), Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program (EFOP), Vidékfejlesztési Program (VP), Integrált Közlekedésfejlesztési Operatív Program (IKOP), Magyar Halgazdálkodási Operatív Program (MAHOP).