Jelenleg a konzervatív tömb vezet 212 mandátummal, ami jelentős visszaesés, hiszen a leköszönő EP-ben még 274 képviselői hellyel rendelkeztek. A szociáldemokraták viszont emelni tudják képviselőik számát, ha hinni lehet a legutóbbi számoknak, 195 mandátumról 209-re. Visszaesésre számíthat a liberális ALDE frakció.
Az eddigi 84 helyett 63 honatyát delegálhat Brüsszelbe, illetve Strasbourgba. A Zöldek húsz mandátummal kevesebbel, 38-cal lesznek kénytelenek beérni. Az európai és skandináv baloldal viszont 52 képviselőre lehet jó a 35 helyett. Az európai konzervatívok és reformisták 43 helyre tehetnek szert. A Szabadság és Demokrácia Szabadsága 39 képviselői helyre számíthat.
Valójában a néppárt és a szociáldemokraták mögött a függetlenek rendelkeznek majd a legnagyobb frakcióval, 95 hellyel. Erőteljesen széttagozódott csoportosulásról van szó. Ugyanakkor könnyen lehet, hogy a populista euroszkeptikusok közös frakciót tudnak alakítani az Osztrák Szabadságpárt, a francia Nemzeti Front, Geert Wilders hollandiai Szabadságpártja, a belga Flamand Érdek, az olasz Északi Liga, a Ján Slota távozásával valamivel mérsékeltebbé vált Szlovák Nemzeti Párt (SNS), valamint a Svéd Demokraták részvételével.
Ehhez persze több feltételnek kellene teljesülnie. Például annak, hogy a Svéd Demokraták, akik eddig nem sok készséget mutattak az együttműködésre, egyáltalán bejussanak az EP-be. A populisták már korábban jelezték, hogy a Jobbik és a görög neonáci Arany Hajnal elfogadhatatlan partner lenne számukra.
A VoteWatch Europe szerint Franciaországban Marine Le Pen pártja szerzi a legtöbb mandátumot, 23-at, a konzervatív UMP 20, a szocialisták 14 mandátumot kaphatnak.