zene;rock and roll;Bill Haley;

2014-05-16 08:45:00

Hatvan éve rázzuk az óra körül

Két évig fiókban volt, mire felvették. Felvétele után filmzene lett belőle, és azóta is világsláger. Két perc nyolc másodperc, ami megváltoztatta a zenét. Hatvan éve jelent meg a Rock Around The Clock című dal.

A rock and roll első számú ikonja, az „ok nélküli lázadók” himnusza, Max. C. Freedman  és James E. Myers szerzeménye már 1952-ben megszületett, de csak két év múlva vette fel a dalt Bill Haley és zenekara, a Comets a Decca lemezcég számlájára. A lemez 1954. május 20-án jelent meg, de igazán akkor lett belőle sláger, amikor egy évvel később a helyüket kereső fiatalokról szóló Palatábla dzsungel (Blackboard Jungle) című filmben felhangzott. Onnantól kezdve mozgatta meg és mozgatja ma is a rongylábúakat, szabja meg az irányát egy állandóan megújuló és a gyökerekhez folyton visszanyúló műfajnak. Iskolát teremtett ritmusa, akkordmenete, és gitárszólója.

Érdekes egybeesés, hogy Freedman ugyanazon a napon, január 8-án született, mint Elvis Presley. Csakhogy amíg a Király 1935-ben jött a világra, Freedman 1893-ban, tehát egy „öregember” indította el a II. világháború utáni nemzedék zenei és nemcsak zenei forradalmát.  A film a maga korában nem kis botrányt okozott, annyira, hogy több forgalmazó kivágta az elejéről azt a jelenetet, amelyben a Rock Around The Clock felhangzik. A rockot károsnak, az erőszak veszedelmes vírusának hitték, és a filmmel együtt a világszerte terjedő „huliganizmus” és erkölcstelenség fő okozójának tekintették. A lázadást azonban sem ollóval, sem erkölcsi dörgedelmekkel nem lehetett megállítani.

A kunkori hajtincséről is elhíresült Bill Haley számára nem volt jó ómen, hogy zenekarát „üstökösöknek” nevezte el. (Neve csak egy „l” betűvel volt kevesebb ama híres üstökösnél, a nevet éppen ez ihlette…) A fehér rock and roll első sztárjának soha nem sikerült megismételnie a Rock Around The Clock sikerét. Volt még néhány nagy sikere, mint a Shattle Rock and Roll, vagy a See You Later Alligator, de a nála sokkal jobb megjelenésű, karizmatikusabb egyéniségű Elvis feltűnése megadta neki a kegyelemdöfést. Időről időre visszatért – ilyen volt az 1973-as nagy londoni koncert, amelyből a nálunk is bemutatott Régi idők rock-zenéje (Let The Good Times Roll) készült. Alkoholista lett, végül szegényen, agydaganatban halt meg 55 évesen 1981-ben. Haley és csapata 1987-ben elsők között került be a Rock and Roll Dicsőségcsarnokba.

A Rock Around The Clock több mint 25 millió példányban kelt el, a Giunness Rekordok Könyve szerint csak Bing Crosby White Christmas (1942)  című dalával adtak el több kislemezt. Hogy milyen a hatása a mai napig, felmérhetetlen.