Egészség;WHO;várható élettartam;

- Világszerte átlagosan hat évvel nőtt a várható élettartam 1990-hez képest

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) csütörtökön közzétett jelentése szerint világszerte nőtt az emberek várható élettartama: a 2012-ben születettek átlagosan hat évvel tovább élnek, mint az 1990-ben születettek.

A világszervezet éves statisztikai jelentéséből kiderül, hogy a globális átlag alapján egy 2012-ben született lány várhatóan 73 évig él, míg egy fiú 68 évig.
A legnagyobb fejlődést a szegény országok érték el, amelyekben 1990-től 2012-ig a várható élettartam átlagosan 9 évvel nőtt. A legnagyobb élettartam-növekedést elért hat ország között szerepel Libéria, ahol 1990-ben átlagosan még csak 42 év volt a várható élettartam, 2012-ben viszont már 62, tehát húsz évvel több. Etiópiában 45-ről 64 évre ugrott az átlagos várható élettartam, a Maldív Köztársaságban 58-ról 77 évre, Kambodzsában 54-ről 72 évre, Kelet-Timorban 50-ről 66 évre, Ruandában pedig 48-ról 65 évre.

Margaret Chan, a WHO főigazgatója szerint a javulás oka elsősorban az, hogy kevesebb gyermek hal meg ötödik születésnapja előtt. "Ugyanakkor még mindig jelentős a gazdag-szegény megosztottság: a magas jövedelmű országokban élőknek továbbra is sokkal nagyobb esélyük van arra, hogy tovább éljenek, mint az alacsony jövedelmű országok lakóinak" - hívta fel a figyelmet.

A jelentésből kiderül, hogy egy gazdag országban 2012-ben született fiú 76 éves koráig élhet, 16 évvel tovább, mint a vele egy időben egy szegény országban született. A lányoknál még nagyobb a szakadék: a gazdag országban élő átlagosan várhatóan 82 éves koráig él, míg a szegény országban született 19 évvel rövidebb ideig, átlagosan 63 éves koráig.
A statisztika szerint a nők a világ minden táján tovább élnek, mint a férfiak. A gazdag országokban nagyobb a különbség: ott a nők várható élettartama hat évvel több a férfiakénál. A szegény országokban viszont körülbelül három évvel élnek tovább a nők.

A világon a japán nők életkilátásai a legjobbak: átlagosan 87 éves korukig élnek, őket a spanyol, svájci és szingapúri nők követik élethossz szerint. A férfiak Izlandon élnek a legtovább, 81 éves korukig, a szigetországot pedig Svájc és Ausztrália követi a sorban alig lemaradva.
"A gazdag országokban a várható élettartam növekedése főleg a nem fertőző betegségek sikeres kezelésének köszönhető. Kevesebb ember hal meg 60. születésnapja előtt szívbetegség és szélütés következtében" - magyarázta Ties Boerma, a WHO egészségügyi statisztikával és információs rendszerekkel foglalkozó hivatalának igazgatója.
A jelentés megállapította, hogy a dohányzás visszaszorulása szintén kulcsszerepet játszik abban, hogy számos országban tovább élnek az emberek.
Az élettartam-skála másik végén, kilenc afrikai országban - köztük Angolában, a Közép-afrikai Köztársaságban és Nigériában - ugyanakkor még mindig kevesebb mint 55 év a várható élettartam - emelte ki a WHO a honlapján megjelent közleményben.

Huszonnégy órás sztrájkra készülnek az olasz vasutasok május 15-én 21.00 órától. Az olasz vasúthálózaton vonatkimaradásokra, járatrövidülésekre és késésekre kell számítani - közölte a Mávinform az olasz vasúttól kapott tájékoztatás alapján.