GDP;Jeremie;kockázatitőke-befektetés;

2014-05-16 11:41:00

Kockázati tőkében sereghajtók lettünk

A kockázatitőke-befektetések értékét az ország GDP-jéhez viszonyítva két éve Magyarország még az első helyen állt Európában, 2013-ra a 14. helyre csúszott vissza. Igaz, a romlásban az is szerepet játszik, hogy kifutott az első Jeremie program - írja a Napi.hu.

Európában a kockázatitőke-befektetések összege 5 százalékkal nőtt 2013-ban az egy évvel korábbihoz képest, így ekkor elérte a 3,4 milliárd eurót, ám ha hozzáadjuk a magántőke-befektetéseket is, akkor már 5 ezer cégről és 35,7 milliárd euróról beszélgetünk, ami 3 százalékos növekedés - derül ki az Európai Kockázati- és Magántőke-egyesület (EVCA) friss statisztikáiból. A kockázati tőkével támogatott szektorokban nincs meglepetés, hiszen a pénz több mint 70 százaléka a számítástechnikában, a kommunikációs területen, az energetikában, illetve az egészségügyben dolgozó cégekhez került.

Magyar szemmel nézve rossz hír, hogy az előző évekhez képest visszaesett a GDP-hez mért kockázatitőke-befektetések aránya, amely 2013-ban (mind az iparági, mind a piaci statisztikák szerint) 0,018 százalék volt, elmaradva ezzel a 0,024 százalékos európai átlagtól. A szám főképp akkor meglepő, ha hozzávesszük, hogy 2012-ben még a GDP 0,065 százaléka jutott el kockázati tőkeként a cégekhez, amivel akkor jelentősen verte Magyarország a holtversenyben második helyen álló svédeket és íreket (0,054 százalék). Az európai átlag akkor 0,023 százalék volt.

A 2013-as adat azonban jelentős visszaesést mutat, Magyarország egészen a 14. helyre csúszott vissza. A piaci statisztikák szerint az első helyet ekkor a finnek szerezték meg 0,067 százalékkal, a második helyen az írek szerepelnek 0,066 százalékkal, míg képzeletbeli dobogóra a svédek fértek még fel 0,055 százalékkal. A sor végén egyébként Ukrajnát láthatjuk, kereken nulla százalékkal, de nem szerepeltek sokkal jobban a csehek, a románok (egyaránt 0,002 százalék), a görögök (0,003 százalék), illetve az olaszok és a lengyelek sem (0,004 százalék) - derül ki a Napi.hu cikkéből.

Bár rossz hír, hogy jelentősen visszaestünk mind 2012, mind az elmúlt öt év átlagához képest, az adatok semmiképpen sem tragikusak - kommentált a portálnak Zsembery Levente, az X-Ventures vezérigazgatója, a Magyar Kockázati- és Magántőke-egyesület (HVCA) Oktatási Bizottságának elnöke. Szerinte a visszaesés annak köszönhető, hogy a hazai kockázatitőke-befektetések főképp a Jeremie programmal indultak be, és az első körben szereplő alapok már 2010 óta keresik azokat a cégeket, amelyekbe érdemes komolyabb tőkét fektetni. Ennek megfelelően a kapott pénz nagy részét már elköltötték, így a 2013-as év jellemzően már nem az új projektek kereséséről szólt, hanem inkább a már meglévő portfólió menedzseléséről - vélte Zsembery, aki hozzátette azt is, hogy egyre több ország csábítja a kezdő vállalkozásokat, akik így könnyedén áttelepülhettek olyan más régiókba, ahonnan könnyebben tudnak pénzt bevonni.