A szervezők 160 indulóra számítottak, de az előző napok viharai és az időjárási előrejelzés többeket elriasztott, így a korábbi éveknél valamivel kevesebben vágtak neki a megméretésnek az amúgy remek vitorlázó időben.
Kollár Lajos, a Magyar Vitorlás Szövetség elnöke arról beszélt a vitorlabontó, versenyindítással egybekötött évadnyitó ünnepségen, hogy a tavalyi év a magyar vitorlássport egyik legsikeresebb esztendeje volt, egyebek közt öt világbajnoki, és négy Európa-bajnoki cím megszerzésével.
Amint azt az MTI-nek kifejtette, a balatoni vitorlásturizmus rendkívül fejlődőképes, amit bizonyítanak az elmúlt évek is.
"Úgy gondolom, a vitorlássport önmagában jelentős gerjesztője a turizmusnak, illetve a víziturizmusnak. A Balatonon 35-40 ezer ember vitorlázik rendszeresen, ami mutatja: már régen nem igaz, hogy a vitorlázás egy rétegsport lenne; a vitorlázás igenis tömegsport" - fogalmazott a szövetség elnöke. A Balatont a nyugat-európai tavakhoz hasonlítva a vízfelülete lehetővé teszi, hogy a jelenleginél legalább 20-25 százalékkal több hajót hozzanak a tóra. Idén a túrákkal, gyerekek bevonásával, vitorlásiskolák fejlesztésével nagyon jó szezont zárhat a vitorlásturizmus - tette hozzá.
Nagy Zsigmond, a Magyar Olimpiai Bizottság nemzetközi igazgatója megemlítve az elmúlt év különösen jelentős sikereit gratulációját fejezte ki a magyar vitorlázósportnak. Beszélt arról is, hogy fontos az idei év, hiszen augusztusban ifjúsági olimpiai játékokra kell készülni, ami jelentős állomása az olimpiai felkészülésnek.
Az évadnyitón beszédet mondók méltatták Balatonfüred kiemelkedő szerepvállalását a vitorlázásban. Itt rendezték meg az első balatoni vitorlásversenyt 1882-ben, akkor még mindössze hat hajó részvételével.
Az idei évadnyitó versenyre nézőhajót is indított a Balatoni Hajózási Zrt., amely stratégiai partnerszerződést kötött a Magyar Vitorlás Szövetséggel. A start előtt elhangzott a himnusz, és felvonták a nemzeti lobogót a tó legidősebb, 118 éves Kishamis nevű vitorlásának árbocára, majd megkoszorúzták a Balatont.