Az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) vasárnap azt közölte az MTI-vel, hogy a Duna a vártnál korábban, már éjfél körül tetőzött Nagybajcsnál; lejjebb Komáromnál és Esztergomnál első fok körüli vízállások várhatóak. Az árhullám Budapestnél várhatóan az első fok szintje alatt tetőzik, Baján és Mohácsnál az elsőfokú védekezés szintje körüli vízállásra számítanak.
A Lajta vízszintje a 220 centiméternél elrendelt harmadfokú készültségi szint felett 40-60 centivel tetőzik majd. Ezért a folyón este hat órától harmadfokúra emelik a készültség szintjét.
A Rába középső és alsó szakaszain a fokozatosan egymásra torlódó árhullámok miatt az első fok körüli vízszintek várhatók. A Sajó és a Bodrog várhatóan az elsőfokú védekezés szintje körül tetőzik.
A Hernád vasárnap hajnalban Hidasnémetinél 374 centiméteren tetőzött, a legmagasabb vízállása 503 centiméter volt 2010-ben. A folyón az elhúzódó apadás miatt még fenntartják a harmadfokú készültséget.
A Hernád megduzzasztotta a Bársonyos patakot, amelynek áradása veszélyezteti egy fűrészüzem egyik helyiségét Forró település külterületén. A helyszínre vonuló encsi hivatásos tűzoltók homokzsákokból védművet építenek, továbbá megkezdték a víz eltávolítását egy szivattyúval.
Az OVF közölte, hogy reggel összeült az Országos Műszaki Irányító Törzs, amely döntött a Rábánál, valamint a Sajó-Bódva-Hernád térségében szükséges intézkedésekről, illetve 34 vízügyi szakembert vezényelt át a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóságtól a Lajtára.
Szerbiában a Hunor mentőszervezet hat embert, köztük három gyereket mentett ki az árvíz sújtotta Grobovac térségében.
A Magyar Közút Nonprofit Zrt. közlése szerint az árvíz miatt több négyszámjegyű utat is lezártak Borsod-Abaúj-Zemplén megyében.
A Duna áradása miatt Győrben is korlátozásokat vezettek be a közúti forgalomban, és Vas megyében is vannak útlezárások a Rába áradása miatt - olvasható a rendőrség honlapján.
A viharos szél vasárnap is okozott károkat: a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Izsófalván kétszáz négyzetméternyi felületen bontotta meg a pszichiátriai szakkórház tetejét, betegeket nem kellett kiköltöztetni, a helyreállítás megkezdődött.
Zala megyében a péntek estére elcsitult szélvihar utóhatásaként újabb fák dőltek rá épületekre a hétvégén.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint a hét közepén érkezett mediterrán ciklon hatására helyenként 90 milliméternyi eső hullott.
A ciklon legintenzívebb három napján (május 14-16.) a legtöbb eső az Alföld és a Dunántúl déli részén hullott, a legerősebb szelek a Bakony és a Balaton térségében fújtak. A legerősebb, 148,3 kilométer/órás széllökést Kab-hegyen mérték.
Szerdától péntekig országos átlagban 25 milliméter csapadék hullott, eloszlása azonban egyenetlen volt.
A meteorológiai szolgálat közölte, a sok csapadékot és erős vihart okozó ciklon gyengülésével, távoztával a következő napokban szárazabbra, melegebbre fordul az idő, és erős szél sem várható.