A Kölner Stadt-Anzeiger szerint ugyanis a somai bányaszerencsétlenség az utolsó csepp volt a Németországban élő törökök számára. Már eddig is 10 ezren regisztráltak az Erdogannal szembeni tüntetésre, így elképzelhető, hogy Erdogan tervezett fellépése kudarcba, botrányba fullad. Bár az ankarai kormányzat tagadja a miniszterelnök tervezett beszédének kampányjellegét, nyilvánvaló, hogy erről van szó, hiszen az augusztus 10-én megrendezendő elnökválasztáson, amelyen Erdogan is indulni kíván, a külföldön élő törökök is szavazhatnak.
A nem éppen kedvező előjelek hatására Jürgen Roters kölni polgármester közvetett módon a németországi látogatás lemondására intette a török miniszterelnököt. Mint fogalmazott, a bányaszerencsétlenség után fontosabb dolgok is vannak, mint egy kampányrendezvényen való részvétel.
A somai bányaszerencsétlenség kapcsán, melynek során 301 bányász vesztette életét, az ügyészség három személy ellen indított eljárást hanyagságból elkövetett emberölés vádjával. A török rendőrség szinte elvágta a külvilágtól Soma városát. Na nem azért, mert így akarja megkönnyíteni a szerencsétlenség okainak kivizsgálását, hanem meg akarják akadályozni a kormánnyal szembeni további tüntetéseket. A környéken rendőri ellenőrző pontokat állítottak fel. Manisa kormányzói hivatala (e körzethez tartozik Soma is) ellentmondást nem tűrően kijelentette, nem engedélyezik az „illegális” megmozdulásokat.
Szakértők rámutatnak, minden óvintézkedés ellenére más városokban újabb tüntetésekre lehet számítani. Az egyetemisták több kar épületét foglalták el. Ráadásul két hét múlva lesz az egy éves évfordulója az isztambuli Gezi parkban megrendezett tüntetések kezdetének.